Akademia Widzewa

Dodany przez Futko, 20 Kwi2012 09:56, czytany 3623 razy, komentarze 0

img

Akademia Futbolu Widzewa Łódź. Foto: AF Widzew

Widzew Łódź jest pierwszym w Polsce klubem ekstraklasy, który powołał do życia drużynę piłki nożnej kobiet. Przed czteremy laty założono tam Akademię Futbolu, w której młode adeptki tej dyscypliny mogą pod okiem fachowej kadry rozwijać sportowe talenty. Poniższy materiał polecamy zwłaszcza rodzicom i kandydatkom na piłkarki, zachęcając do kontaktu z klubem. Jednocześnie dziękujemy fundacji za udostępnienie informacji i zdjęc.

FUNDACJA

Fundacja Widzew "Akademia Futbolu" powstała w 2008 roku w Łodzi. Celem jej działalności jest wspieranie rozwoju talentów poprzez ułatwienie im dostępu do profesjonalnych metod szkoleniowych, klubów piłkarskich, a także stworzenie możliwości aktywnego spędzania czasu przez młodych sympatyków piłki nożnej. Działania łódzkiej fundacji to zupełnie nowe, niepraktykowane w Polsce przedsięwzięcie. Warto podkreślić, że Akademia Futbolu gromadzi bardzo dużą społeczność młodzieży, trenerów, pracowników czy rodziców ściśle związanych z działaniami fundacji. Obecnie w Akademii Futbolu zrzeszonych jest ponad dwustu zawodników, czterdzieści zawodniczek i kilkunastu trenerów. Trzynaście drużyn (w tym drużyna kobiet) startuje w rozgrywkach organizowanych przez łódzki OZPN. Treningi trzech grup naborowych (roczniki: 1999, 2000 i 2001) odbywają się trzy razy w tygodniu na boisku bocznym Widzewa. Pozostałe grupy szkolą się codziennie w godzinach 16-21 na obiektach Widzewa w dzielnicy Chojny, gdzie również rozgrywają swoje mecze.

KLASA SPORTOWA O PROFILU PIŁKA NOŻNA DZIEWCZĄT

Patronat nad klasą objęła Akademia Futbolu Widzew, z którą od 2010 roku współpracuje Publiczne Gimnazjum nr 44 w Łodzi. Dzięki temu powstała pierwsza w historii klubu sportowego Widzew Łódź drużyna kobieca, która po okresie treningów przystąpiła do rozgrywek ligowych.

Akademia piłkarska w swojej misji chce wyjść naprzeciw współczesnym trendom szkoleniowym, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnego ducha piłkarstwa jaki został wypracowany w naszym kraju.

Walka od pierwszej do ostatniej minuty na każdym centymetrze boiska cechowała zawsze zawodników Widzewa. Obok więc wychowania i nauczania piłkarskiego rzemiosła celem statutowym Akademii Futbolu jest kształtowanie walecznego charakteru, który ma wyróżniać wychowanków zarówno na boisku jak i w życiu codziennym - zgodnie z zasadą „walczymy aż do zwycięstwa”.

Utworzona drużyna piłki kobiecej w Widzewie Łódź jest pierwszą w jego długoletniej historii. Warto podkreślić, że żaden inny klub ekstraklasy nie posiada jeszcze drużyny pań grającej w futbol. Tutaj Widzew stał się krajowym pionierem.

Od września 2011 roku istnieje klasa sportowa o profilu piłka nożna dziewcząt. Uczy się w niej 10 adeptek z rocznika 1998. Trwa nabór do kolejnej klasy o tym profilu - zostanie ona uruchomiona w przyszłym roku szkolnym.

Obecnie w klubie Widzew Łódź trenuje 25 dziewcząt ( seniorki ) grających w rozgrywkach III ligi kobiet w grupie łódzkiej oraz 10 zawodniczek - młodziczek z rocznika 1998. Drużyna seniorek ma zajęcia trzy razy w tygodniu ( poniedziałki, środy i czwartki) na boisku przy ul. Kosynierów Gdyńskich 14 (sztuczna nawierzchnia) lub na Orliku przy Publicznym Gimnazjum nr 44 przy ulicy Deotymy 1 w Łodzi. Natomiast młodziczki ze względu na to, że uczęszczają do klasy sportowej mają w ramach zajęć wychowania fizycznego 10 godzin lekcyjnych treningów - trenując raz dziennie po 90 min.

Drużyna kobiet Widzewa Łódź w sezonie 2011/ 12 z trenerem Sławomirem Kraską. Foto: AF Widzew

CEL STATUTOWY AKADEMII FUTBOLU WIDZEW

Dzisiaj już chyba każdy wie, że aby wychować dobre piłkarki należy rozpocząć systematyczne szkolenie w jak najmłodszym wieku. Poszczególne etapy mają przecież inne cele, zasady i metody realizacji. W praktyce trening dzieci i młodzieży nader często zorientowany jest na krótkowzroczne tworzenie zespołów, a nie kształcenie wybitnych jednostek. Liczy się wynik jaki osiągnie drużyna, a nie cel długofalowy jakim powinno być wychowanie jednej, dwóch wybitnych zawodniczek czy zawodników. Dlatego też celem statutowym Akademii Piłkarskiej jest kształcenie jednostek a nie nowoczesnych zespołów. Praca w Akademii oparta jest na cierpliwym, systematycznym szkoleniu przejawiających uzdolnienia piłkarskie indywidualności, które w zespołach podnosić będą stale poziom sportowy. Priorytetem absolutnym jest praca z najzdolniejszymi zawodniczkami. Program szkolenia jest dostosowany do wieku biologicznego (nie kalendarzowego) piłkarek i nie ma w nim miejsca na kopiowanie treningów seniorów i monotonne ćwiczenia oderwane od specyfiki współczesnego futbolu. W kilkunastoletniej perspektywie taki system ma zagwarantować wyedukowanie piłkarzy/piłkarek, z których kilka będzie prezentowało międzynarodowy poziom.

KADRA SZKOLENIOWA

Szkoleniem dziewcząt w Widzewie Łódź oraz klasie sportowej zajmuje się obecnie trener piłkarski i nauczyciel sportu Sławomir Kraska, posiadający uprawnienia szkoleniowe II klasy oraz ukończony kurs WYRÓWNAWCZY UEFA B przy współpracy PZPN i niemieckiego związku piłkarskiego DFB. Swoją karierę sportową Sławmir Kraska rozpoczynał w Widzewie Łódź, gdzie trenował przez 12 lat - od ósmego roku życia do wieku seniorskiego. Jako zawodnik reprezentował również III-ligowy klub Jagielonia Tuszyn. Od 2010 roku szkoli pierwszy w historii klubu Widzew Łódź zespół dziewcząt, występujący w III lidze w grupie łódzkiej oraz drużynę młodziczek.

Młode futbolistki z Akademii Futbolu Widzewa mają już spore sukcesy na koncie. Tutaj prezentują zdobyte medale. Foto: AF Widzew

WIzytówka Akademii Futbolu Widzew Łódź

Fundacja założona w 2008 roku.

Fundatorzy Akademii Futbolu: Klub Sportowy Widzew Łódź SA i Sylwester Cacek

Rada Fundacji: Sylwester Cacek - przewodniczący , Marek Kopczyński -wiceprzewodniczący , Bogusław Sosnowski - członek rady oraz prezes fundacji Grzegorz Bakalarczyk.

Kontakt:

Fundacja Widzew Łódź "Akademia Futbolu"
Al. Józefa Piłsudskiego 138, 92-230 Łódź
Tel. +48 426765260; Fax. +48 426765262
E-mail: fundacja@akademiafutbolu.pl

Tagi: AF Widzew, Sławomir Kraska

.

komentarze (0):

Bądź pierwszy, dodaj komentarz!

.
Dodaj nowy komentarz: