Futbol kobiet retro

Dodany przez Futko, 18 Sie2012 23:37, czytany 2353 razy, komentarze 0

img

Foto: Expansia Media

Dla wszystkich narzekających na to, iż media dopiero od niedawna poświęcają więcej miejsca kobiecej piłce nożnej mamy materiał sprzed ..32 lat. W 1980 odbyły się piąte mistrzostwa Polski w futbolu pań. Przy tej okazji ukazał się obszerny artykuł na łamach poczytnego wówczas pisma sportowego.

Oto jego fragmenty:

"W październiku (1980 - przyp. red.) zakończyły się prowadzone systemem wiosna-jesień rozgrywki o mistrzostwo Polski pań. Jest to w dalszym ciągu impreza na szczeblu TKKF i Podokręgu OZPN w Sosnowcu, ale w roku bieżącym na mistrza czekał po raz pierwszy puchar Polskiego Związku Piłki Nożnej. Finał miał się odbyć w Krakowie, przed międzypaństwowym meczem Polski z Algierią. PZPN jednak nie wywiązał się z roli patrona i chyba zbytnio sprawą się nie przejął. Z różnych powodów, za które żaden z finalistów nie ponosi winy, do meczu nie doszło.

TKKF Checz Gdynia oraz KKS Czarni Sosnowiec w miarę swoich skromnych możliwości doprowadzily więc do finału w Warszawie. Znów jednak, mimo iż obie drużyny przyjechały do stolicy, mecz się nie odbył. Tym razem raczej winę ponosi zespół sosnowiecki. Jak sprawa się zakończy dowiemy się 7 grudnia, ale w tych rozgrywkach walkower jest ostatecznością. Decyzja zapadnie bowiem po dyskusji przedstawicieli wszystkich drużyn (..)."

Jak kluby ostatecznie się dogadały tego jeszcze nie wiemy. Mistrzostwo w każdym razie przypadło...Czarnym z Sosnowca i był to ich pierwszy z dwunastu czempionatów w historii klubu, co czyni sosnowiczanki najbardziej utytułowaną drużyną polskiej piłki nożnej kobiet. Medale wicemistrzowskie otrzymały gdynianki z Checzy, które uprzednio wygrały między 1975 a 1979 rokiem wszystkie turnieje. W 1977 roku mistrzostw nie rozgrywano.

Grupy

Warto jeszcze napisać jak wyglądał cały turniej i kto w nim uczestniczył. Otóż mistrzostwa Polski pań 1980 rozegrano w dwóch grupach - północnej i południowej. W tej pierwszej faworytem był najlepszy w owych czasach w kraju zespół Checzy z Gdyni, ale niespodziewanie dobrze wypadły piłkarki Polamu Warszawa, które we wrześniu 1980 roku bez respektu dla rywalek wyszły na decydujące starcie w stolicy i wygrały je 4-1. Wcześniej, pierwszy pojedynek obu klubów zakończył się wiosennym remisem. Checz grająca wtedy w przysłowiową kratkę oddała jeszcze po punkcie reprezentantkom drużyn Ireny Inowrocław i Wedla z Płońska.

Tabela finałowa 1980 grupy północnej wyglądała tak:

1. Polam Warszawa - 18 pkt. 2. Checz Gdynia - 12 pkt. 3. Walter Radom - 9 pkt. 4. Irena Inowrocław - 7 pkt. 5. Jawor Skaryszewy - 6 pkt. 6. Wedel Płońsk - 5 pkt.

W grupie południowej najlepszą została jedenastka o wdzięcznej nazwie Karolina Jaworzyna Sląska (12 pkt), która wyprzedziła Czarne Sosnowiec (10 pkt), Telpod Kraków (10), Pafawag Wrocław (8) i klub Ziemia Tryniecka Tryńcza, który nie zebrał żadnych punktów, za to stracił ze wszystkich najwięcej goli - 39.

To jednak nie był koniec rywalizacji o finał. Teraz po dwie najlepsze drużyny z obu grup zagrały spotkania półfinałowe, mierząc się krzyżowo. W efekcie w meczach o medale i podium nie uczestniczyli zwycięzcy eliminacji, bowiem gdyńska Checz pokonała Karolinę zarówno u siebie (1-0) jako i w Jaworzynie (5-1), natomiast wicemistrz południa Czarne okazały się lepsze w konfrontacji z warszawskim Polamem. Po wygranej 3-2 u siebie przegrały 0-1 w rewanżu co według ówczesnego regulaminu oznaczało strzelanie rzutów karnych. Sosnowiczanki rozstrzygnęły jedenastki na swoją korzyść 2-1.

Według zachowanej statystyki tytuł królowej strzelczyń przypadł napastniczce Polamu Małgorzacie Gospodarczyk, zdobywczyni 27 goli. W klasyfikacji wyprzedziła ona Elżbietę Szojda z Checzy (18 bramek). Z kolei Danuta Zgryźniak z Czarnych była najskuteczniejsza w grupie południowej z 11 trafieniami.

Ta historia ma już ponad 30 lat. Ciekawe co dzisiaj porabiają uczestniczki przytoczonych zmagań, czy nadal interesują się kobiecym futbolem, czy są z nim związane w innej roli jak choćby działaczek, trenerek, rodziców kolejnego pokolenia zawodniczek. Może po naszym artykule odezwie się ktoś i dopowie historię finału, a może odnajdzie w albumach i udostępni szerszej publice historyczne fotografie dokumentujące przebieg sportowych zdarzeń z zapomnianych czasów.

Liczymy na niespodziankę...

Tagi: Historia futbolu pań, mistrzostwa 1980

.

komentarze (0):

Bądź pierwszy, dodaj komentarz!

.
Dodaj nowy komentarz: