Pierwszy Puchar Polski kobiet!

Dodany przez Futko, 11 Cze2013 12:43, czytany 2391 razy, komentarze 0

img

Foto: Expansia Media 

Rozgrywki Pucharu Polski kobiet będą święciły mały jubileusz - mianowicie 30-lecie swojego istnienia. Ich inauguracja odbyła się we wrześniu 1985 roku.

Warszawski Marymont był świadkiem pierwszego w historii futbolu kobiet finału Pucharu Polski. Zagrały w nim najlepsze wówczas drużyny w kraju, jakimi były bez wątpienia ekipy Czarnych z Sosnowca oraz Pafawagu z Wrocławia. Na wrześniowy pojedynek przyszło - jak podają różne w miarę wiarygodne źródła - ponad pół tysiąca widzów, co w owych czasach było niewątpliwie rekordem frekwencji na meczu klubowym pań w Polsce.

Spotkaniem niespodziewanie zainteresował się także PZPN, który na finał oddelegował pełniących wtedy obowiązki wiceprezesów tej organizacji - Jerzego Domańskiego oraz Stanisława Nowosielskiego. Ten pierwszy, wraz z szefową Ligi Kobiet wręczył zwycięzcom okazały puchar. Natomiast mecz prowadził bodaj najbardziej znany w historii polski arbiter piłkarski, swego czasu prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej - Michał Listkiewicz. Nie zabrakło rzecz jasna przedstawicieli mediów. Co ciekawe otrzymaliśmy informację, że mecz nagrywała Polska Telewizja, jeśli to prawda i są zachowane archiwa, to może przy odrobinie starań udałoby się taśmę z tego wiekopomnego wydarzenia odnaleźć i upublicznić. Na pewno z finału powstał spory serwis zdjęciowy, mieliśmy bowiem okazję zobaczyć już kilka fotografii.

Sam pojedynek, inicjatorami którego byli działacze sosnowieckiego OZPN na czele z panią Ireną Półtorak, trwał dwa razy po 40 minut i zaczął się od przewagi Czarnych, które nieustannie oblegały bramkę Pafawagu. Niestety ich strzały były niecelne albo stawały się łupem skutecznie broniącej Lucyny Dawid. W 16 minucie bramkarka z Wrocławia była jednakże bezradna. Piłkę w okolicy pola karnego spod nóg kapitan Pafawagu Hanny Maszyny wyłuskała Marzena Jamroży i posłała ją do siatki. Jeszcze przed pauzą, w 30 minucie, Czarne zdobyły drugiego gola. Z 18 metrów w górny róg bramki strzeliła nie do obrony Jolanta Szewczyk. Minutę po tym trafieniu piłkarki Pafawagu przebudziły się z letargu i zmniejszyły wynik na 2-1 a soczystym uderzeniem z linii pola karnego popisała się Elżbieta Biernacka. Broniąca w Czarnych Lidia Wypych nie miała żadnych szans na skuteczną obronę.

Drugie 40 minut okazało się być bardziej wyrównane. Obaj rywale mieli po kilka okazji na poprawienie rezultatu, lecz żadna ze stron nie potrafiła wykorzystać stworzonych przez siebie sytuacji. Zawiodły przede wszystkim uważane za najlepsze wówczas napastniczki w kraju - Danuta Zgryźniak w Czarnych oraz Iwona Zienkiewicz w Pafawagu.

Zienkiewicz, powszechnie znana pod przydomkiem "Zico", popisywała się wprawdzie efektownymi dryblingami, jednak pod bramką zawodziła jej zwykle bardzo wysoka skuteczność.

Po końcowym gwizdku sędziego Listkiewicza pierwszy Puchar Polski - ufundowany przez Zarząd Główny Ligi Kobiet - trafił do rąk kapitan Czarnych Zofii Wojtas. Zespół z Sosnowca, prowadzony przez trenera Zbigniewa Kubickiego, inauguracyjny finał wygrał w pełni zasłużenie, będąc drużyną wyrównaną i mającą więcej wyróżniających się osobowości.

Dodajmy jeszcze, że dużym powodzeniem oficjeli i fotoreporterów cieszyła się kapitan wrocławianek - Hanna Maszyna, a to z racji niepośledniej urody.

Porażkę w stolicy drużyna Pafawagu Wrocław odbiła sobie rok później, wygrywając drugą edycję Pucharu Polski kobiet w Elblągu, gdzie w finale pokonała Stilon Gorzów Wielkopolski. Ale to już historia na inny materiał.

Pierwszy finał Pucharu Polski Kobiet - 18 września 1985 rok Warszawa, stadion Marymontu

Czarni Sosnowiec - Pafawag Wrocław 2-1 (2-1)

Bramki
: Jamroży (16), Szewczyk (30) - Biernacka (31)
Widzów: 500

Sędzia : Michał Listkiewicz

Czarni: Wypych - Trąpczyńska, Latoszek, Wojtas (kapitan) , Tkaczyk, Waniek, Klim, Mirek, Zgryźniak, Jamroży, Szewczyk. Trener: Zbigniew Kubicki

Pafawag: Dawid - Kosmala, Maszyna (kapitan), Michalak, Kaszak, Biernacka, Puk, Gużkowska, Kałuża (70, Sondej), Zienkiewicz, Dancer. Trener: Jan Prażmo.

Tagi: Puchar Polski kobiet

.

komentarze (0):

Bądź pierwszy, dodaj komentarz!

.
Dodaj nowy komentarz: