flag

USA

Waszyngton

Menu

Nasi partnerzy

Abby Wambach schodzi z murawy

Dodany przez Futko, 1 Lis2015 16:20, czytany 1491 razy, komentarze 1

img

Foto: Sportpix.be

Ikona amerykańskiego i światowego futbolu Abby Wambach kończy piłkarską karierę. Słynna napastniczka na boisku po raz ostatni pojawi się 16 grudnia kiedy reprezentacja USA zagra mecz z drużyną Chin.

Mimo iż piłkarka nie grała od pewnego czasu w żadnym klubie a w kadrze narodowej nie zawsze wychodziła na murawę w podstawowej jedenastce, mało kto spodziewał się, iż zawiesi buty na kołku przed Igrzyskami 2016 w Rio de Janeiro, gdzie USA będzie bronić tytułu mistrza olimpijskiego.

Powodem decyzji były prawdopodobnie problemy zdrowotne. 35-letnia futbolistka już przed mundialem w Kanadzie nie występowała w rozgrywkach ligowych a do mistrzostw świata przygotowywała się indywidualnie. Czym zajmować się będzie w przyszłości jeszcze nie wiemy - być może zostanie komentatorem telewizyjnym, nie wykluczone też, iż próbować będzie sił w roli trenerki.

Boiskowe osiągnięcia Wambach są imponujące i ze wszech miar godne uznania. Statystycy zanotowali, że w 252 grach strzeliła dla USA aż 184 gole! Czyni ją to najskuteczniejszą snajperką w piłce światowej, zarówno kobiecej jak i męskiej. Oprócz tytułu mistrza świata (2015 w Kanadzie) piłkarka ma w kolekcji dwa złote medale wywalczone na olimpiadach - w 2004 w Atenach i 2012 w Londynie. Wśród niezliczonych trofeów jest i Złota Piłka FIFA przyznana zawodniczce przed trzema laty. W Ameryce sześciokrotnie wybierano ją najlepszą futbolistką kraju.

Abby Wambach - mistrzyni świata i olimpiady, najskuteczniejsza napastniczka w historii futbolu. Foto: Sportpix.be


Mary Abigail "Abby" Wambach urodziła się 2 czerwca 1980 roku w Rochester w stanie Nowy Jork w USA. Pierwsze kroki na boisku stawiała w drużynach szkolnych, a jako ukształtowana już zawodniczka reprezentowała takie zespoły jak Washington Freedom, magicJack oraz Western New York Flash. Przez ostatnie miesiące formalnie była w klubie Seattle Reign FC, który wywalczył tytuł wicemistrza ligi NWSL 2015, ale na boisku nie pojawiła się ani razu. Specjalnością Abby Wambach były mocne strzały z pola karnego oraz bardzo skuteczna gra głową w czym na pewno pomagały jej doskonałe warunki fizyczne - licząca 180 cm wzrostu napastniczka często była o głowę wyższa od rywalek.


Oto gole żegnającej się z boiskiem supersnajperki. Kto w przyszłości zastąpi "Magic Abby" - pokaże dopiero czas. Na pewno jednak jej charakterystyczna sylwetka na zawsze pozostanie w pamięci fanów kobiecego piłkarstwa.

Tagi: Abby Wambach

.

komentarze (1):

Napisał: Kibic , 1 Lis2015 23:08

szkoda ale juz ma swoje lata i chyba czula ze czas ustapic miejsca mlodszym. zawsze skromna bedzie wzorem dla innych chcacych osiagnac sukcesy w pilce.


.
Dodaj nowy komentarz: