Paryż

Disivion 1 po pierwszej rundzie

Dodany przez Futko, 13 Wrz2012 15:03, czytany 1138 razy, komentarze 0

Ruszył sezon 2012/13 w lidze kobiet Francji. Foto: Expansia Media

Pierwszą kolejkę ligową mają za sobą kluby francuskiej Division 1 (D1) kobiet. W tabeli prowadzi drużyna mistrza - Olympique Lyon.

W niedzielę, 9 września nowy sezon piłkarski rozpoczęły kluby kobiecej ligi we Francji. Po występie reprezentacji tego kraju na igrzyskach w Londynie piłkarki miały w sierpniu przerwę urlopową i dopiero w drugiej połowie miesiąca mogły ponownie zacząć przygotowywać się do kolejnych rozgrywek.

Pierwsza seria mistrzostw 2012/13 w Division 1 w zasadzie nie przyniosła żadnych znaczących niespodzianek. Mistrz kraju i aktualny zdobywca pucharu Champions League kobiet - Olympique Lyon rozgromił na własnym boisku drużynę Rodez 8-0 a wicemistrz ubiegłego czempionatu - Juvisy pokonał 6-0 gości z Arras. Jedynie wynik spotkania Guingamp - Paris St. Germain, które zakończyło się remisem 1-1 pretenduje do miana zaskakującego. Drużyna ze stolicy Francji pozyskałaprzed sezonem znanego trenera Farida Benstiti (w przeszłości prowadził Lyon a ostatnio mistrza Rosji - FC Rossijankę oraz reprezentację kobiet tego kraju) oraz wzmocniła szeregi paroma dobrymi zawodniczkami (m.in obrończynią Aniką Krahn z Niemiec) i w opinii zarówno samego szkoleniowca jak i ekspertów powinna być w trójce najlepszych klubów.

Dwie ciekawostki o jakich należy wspomnieć to: w pierwszej kolejce ligowej aż pięć zawodniczek uzyskało po 2 bramki w meczu swoich drużyn i one też przewodzą liście najlepszych strzelczyń a druga to że we Francji kolejny sezon obowiązuje inny system punktowania w lidze niż jest to powszechnie praktykowane.

Otóż drużyna otrzymuje tam za wygraną 4 oczka, za remis 2 a za przegraną 1 punkt. Pomysł początkowo mocno krytykowany, zaczął ostatnio zdobywać sporą rzeszę zwolenników. Co prawda cztery punkty za zwycięstwo sprawiają, iż ścisła czołówka szybko ucieka reszcie stawki, bo raczej nie zdarza się jej przegrywać, to nowy system uczynił dużo ciekawszą rywalizację w środku i na dole tabeli. W sumie jeden - dwa gorsze rezultaty można łatwiej nadrobić kolejną wygraną, za którą kasuje się cztery punkty. I nawet porażka nie oznacza, że z boiska schodzi się z pustymi rękoma i kontem.

W związku z przerwą na mecze eliminacji mistrzostw Europy 2013, liga D1 do gry powróci dopiero 22 września. Jako że reprezentacja "Trójkolorowych" praktycznie ma już pewny awans do szwedzkich finałów, miejscowych fanów kobiecej piłki nie czekają przez najbliższe dni wielkie emocje. Pojawią się one wraz ze wznowieniem rywalizacji ligowej. Faworytem numer jeden pozostanie bez wątpienia Olympique Lyon, które zatrzymało większość piłkarek z ubiegłego sezonu, w tym szwedzką napastniczkę Lottę Schelin. O drugą pozycję powinny bić się zespoły Juvisy (aktualny wicemistrz) oraz wzmocniony doświadczonym szkoleniowcem i zawodniczkami paryski Saint Germain.

Szwedzka napastniczka Lotta Schelin pozostanie nadal w klubie mistrza Francji Olympique Lyon. Foto: Expansia Media