FIFA

Szwajcaria - Zurich

Dramatyczna walka o półfinały U-17

Dodany przez Futko, 9 Paź2012 00:24, czytany 795 razy, komentarze 0

W dalekim Azerbejdżanie trwają mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet do lat 17. W czterech zaciętych pojedynkach wyłoniono półfinalistów, którzy we wtorek zagrają o miejsce w finale.

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym zmierzyły się Francja i Nigeria. Spotkanie to zakończyło się bezbramkowym remisem, po którym przystąpiono do strzelania rzutów karnych. Były to długie minuty, pełne napięcia i niepewności. Ostatecznie rywalizację na jedenastki 5-3 wygrały piłkarki z Europy i o wejście do finału zagrają ponownie z przedstawicielem Afryki, którym będzie Ghaną. Kuriozalny był rzut karny numer cztery Francuzek - sposób jego wykonania niewątpliwie przejdzie do historii piłki nożnej.

Fragmenty meczu Francja - Nigeria 0-0 i 5-3 w karnych na video:

Drużyna narodowa U-17 Ghany sprawiła niemałą sensację eliminując z mistrzostw młode Japonki, którym wróżono nawet występ w finale czempionatu. Spotkanie na stadionie w Baku było w sumie bardzo wyrównane, obie drużyny grały otwartą piłkę, stwarzały sobie dogodne okazje do zdobycia goli. Dobrze broniły jednak bramkarki albo futbolówka mijała minimalnie bramkę. Jedyny gol i to na wagą awansu do kolejnej fazy zmagań był zasługą z jednej strony jego zdobywczyni - Sherifatu Sumaila, a z drugiej japońskiej bramkarki - Chika Hirao. W 53 minucie piłkarka Ghany oddała w sumie niezbyt mocny strzał, który dobrze dotąd grająca golkiperka z Azji przepuściła do bramki między nogami.

Fragmenty spotkania Japonia - Ghana 1-0 na filmie:

W trzecim meczu 1/4 mistrzostw U-17 Korea Północna rzuciła rękawicę Kanadzie. Prawdziwe emocje spotkania miały miejsce dopiero po 75 minucie, kiedy Koreanki przypuściły prawdziwy szturm na bramkę Kanadyjek. W 78 minucie wrzutka z prawej strony minęła defensorki drużyny północnoamerykańskiej a celna główka napastniczki Koreii dała im prowadzenie 1-0. Minęło 9 minut i zrobiło się 2-0 dla Azjatek. Po akcji lewą stroną drugi raz piłkę do siatki wbiła Ri Un Sim, bohaterka wieczoru i od tego momentu z pewnością także całego koreańskiego narodu. W doliczonym czasie gry drużyna z kraju Klonowego Liścia zdobyła kontaktowego gola po fatalnym błędzie golkiperki Koreii - po dalekim strzale Nichelle Prince wypuściła ona piłkę z rąk a ta wtoczyła się za linię bramkową. Generalnie był to bardzo słaby turniej w wykonaniu zawodniczek w koszulce z numerem 1, które często popełniały wręcz katastrofalne błędy. Na tej pozycji ciągle jeszcze szkolenie nie wygląda zadowalająco.

Ostatnie spotkanie okazało się nie mniej dramatyczne. Zmierzyły się w nim U-17 Niemiec i Brazylii. Od 13 minuty przedstawicielki południowej Ameryki prowadziły 1-0 po bramce Djenifer. W 31 wyrównała Sara Daebritz i z przebiegu gry wyglądało, że mecz będzie zmierzał do konkursu jedenastek. Tymczasem w doliczonym czasie Niemki zdołały pokonać drugi raz brazylijską golkiperkę, uczyniła to Rebecca Knaak, zapewniając reprezentacji zwycięstwo 2-1 i awans do półfinału. Po końcowym gwizdku sędzi rozpacz Brazylijek nie znała granic. To już kolejny turniej, w którym "canarinhas" wracają do domu bez medali. Nie udało się powalczyć pierwszej drużynie o podium na olimpiadzie w Londynie, niedawno U-19 Brazylii odpadło w ćwierćfinale mistrzostw świata w Japonii, obecnie podobny los spotkał ekipę Under 17. Warto zauważyć, że w składzie Niemiec były dwie zawodniczki niedawnego pogromcy Unii w Lidze Mistrzyń - VfL Wolfsburg a mianowicie bramkarka Merle Frohms i obrończyni Johanna Tietge.

Fragmenty meczu Niemcy - Brazylia 2-1 na video poniżej:

W grach półfinałowych spotkają się Francja z Ghaną i Korea Północna z Niemcami. Mecze te odbędą się we wtorek, 10 października w stolicy Azerbejdżanu - Baku. Finał i spotkanie o brąz rozegrane zostaną w sobotę, 13 października na stadionie im. Tofika Bachramowa.

Dotychczas odbyły się tylko dwa turnieje światowe w tej kategorii wiekowej - w 2008 wygrały Koreanki z Północny, zaś w 2010 złoto pojechało do Korei z Południa.