flag

Portugalia

Lizbona

Menu

Nasi partnerzy

Dwumecz z Polską na inaugurację

Dodany przez Futko, 18 Sty2016 13:17, czytany 1316 razy, komentarze 0

img

Foto: Sportpix.be

19 i 21 stycznia Portugalia rozegra dwa pierwsze mecze w nowym roku. Rywalem ekipy znad Tagu będzie reprezentacja kobieca Polski.


Mimo iż najbliższy rywal biało-czerwonych w klasyfikacji FIFA jest na 40 pozycji i wyprzedzamy go aż o 9 miejsc, między obu zespołami nie ma zasadniczo wielkiej różnicy w poziomie gry. Zarówno Polska jak i Portugalia to na razie typowe średniaki kobiecego piłkarstwa. Portugalia, podobnie jak my, nie może pochwalić się jeszcze awansem i grą w finałach mistrzostw świata czy mistrzostw Europy. W eliminacjach do EURO 2017 ekipa z Półwyspu Iberyjskiego rywalizuje z Hiszpanią i Finlandią i będzie jej trudno przeskoczyć obie te drużyny. Po 3 seriach gier nasz styczniowy sparingpartner jest z 3 punktami na trzeciej pozycji w tabeli.

Mimo to w ostatnich dwóch latach portugalski futbol w żeńskim wydaniu notuje spore postępy. Tamtejsza federacja do damskiej piłki podchodzić zaczęła z dużo większym respektem i zaangażowaniem. Dobrym posunięciem okazało się mianowanie na szefa komisji pn kobiet Monici Jorge. Przez wiele lat była ona związkową trenerką (prowadziła nawet pierwszy zespół narodowy) i zdecydowanie lepiej czuje potrzeby tej dyscypliny sportu. Dzięki jej aktywności Portugalki poczęły masowo garnąć się do futbolu. Trafił on również do krajowych mediów, a ostatnio wśród sponsorów pojawił się portugalski oddział koncernu ubezpieczeniowego Allianz, który przez kolejne 2 sezony zamierza finansowo wspierać poczynania zarówno reprezentacji jak i ligi.


Wielkie kluby czekają

Mistrzostwa ligowe kobiet w Portugalii rozgrywane są już od lat 90-tych ub. stulecia, ale wśród ich uczestników próżno szukać najsławniejszych tam ekip jak Benfica, Sporting czy FC Porto. Co prawda w tabeli napotykamy klub o nazwie CF Benfica, ale ze słynnym imiennikiem Sport Lisboa e Benfica nie ma on nic wspólnego. Ze znanych męskich klubów piłką żeńską na otwartych boiskach zainteresowali się tylko działacze Boavista z miasta słynnych win - Porto. Warto jednak wspomieć, że w Portugalii funkcjonuje od dawna kobiecy futsal i jest on na wysokim, międzynarodowym poziomie. Reprezentacja kraju już trzykrotnie wywalczyła tytuł wicemistrza (w nieoficjalnym) czempionacie światowym (2010, 2012 i 2014), a w ostatnim turnieju w Gwatemali, w grudniu 2015, była czwarta. Portugalskie futsalistki mają jednak odrębną ligę i w tych rozgrywkach zarówno SL Benfica jak i Sporting należą do najlepszych. Na obecną chwilę brak sygnałów czy i kiedy oba te kluby zgłoszą zespoły do mistrzostw na trawie.

Drużyna kobieca Boavista Porto. Foto: Boavista FF


Kadra legionerek

Brak międzynarodowych sukcesów nie oznacza, że portugalskie piłkarki nie cieszą się zainteresowaniem dobrych zagraniczych klubów. W połowanej na mecze z Polkami kadrze jest spora grupa zawodniczek na codzień występujących w ligach m.in. Rosji, Szwecji, Anglii czy Niemiec. Obrończyni Carole Costa to klubowa koleżanka Marty Stobby i Agnieszki Winczo w BV Cloppenburg, pomocniczka Dolores Silva przywdziewa barwy USV Jena, w angielskim Bristol gra Tatiana Pinto, zaś w szwedzkim Linkoepings FC spotykamy Claudię Neto. Portugalskie napastniczki w swoich kadrach posiadają FC Rossijanka (Carolina Mendes), Washington Spirit (Amanda da Costa) i mistrz Anglii FC Chelsea Ladies (Ana Borges).

Szkoleniowcem reprezentacji od 2014 roku jest liczący 34-lata Francisco Neto. Niewiele o nim wiadomo. Zanim rozpoczął prowadzenie kadry kobiecej był trenerem męskiej drużyny stanu Goa w Indiach.

Ana Borges - na codzień piłkarka Chelsea Ladies Londyn. Foto: Sportpix.be

Ikona nadal gra

Pierwszy oficjalny mecz Portugalki rozegrały w 1981 roku - debiut był udany bo zakończony wyjazdowym remisem 0-0 z Francją w Le Mans. Z Polkami ich seleccion nacional feminina zmierzyła się dwukrotnie i dwukrotnie wygrała. W 2008 roku Portugalia pokonała nas 3-1, zaś w 2009 wynikiem 2-1. Obydwa spotkania odbyły się w ramach towarzyskiego pucharu Algarve Cup, który co roku rozgrywany jest na portugalskich boiskach. Futbol kobiecy tego najbardziej wysuniętego na zachód kraju Europy ma oczywiście swoją ikonę - jest nią 41-letnia obecnie Carla Couto, nadal aktywnie występująca w rozgrywkach ligowych w barwach klubu Valadares Gaia. W kadrze narodowej napastniczka ta w latach 1993 - 2012 zaliczyła 145 gier i strzeliła 29 goli. Ponadto rekordzistka kraju może pochwalić się występami w klubach zagraniczych - grała m.in w Chinach i we włoskim Lazio Rzym. Co prawda na razie nie planuje zawieszać butów na kołku, ale kurs trenerski już zrobiła i zapowiada, że w futbolu zostanie.

Mecze towarzyskie Portugalia - Polska:

19.01.2016 Marinha Grande (godz. 16.00)
21.01.2016 Marinha Grande (16.00)


Rywal Polek - drużyna narodowa pań Portugalii. Foto: Sportpix.be

Kadra Portugalii na dwumecz z Polkami:


Bramkarki:

Neide Simões (Valadares Gaia); Patrícia Morais (ASPTT Albi)

Obrona:

Matilde Fidalgo (Clube Futebol Benfica); Sílvia Rebelo (Fundação Laura S. M. Serra); Mónica Mendes (Valerenga F.); Carole Costa (BV Cloppenburg); Rita Fontemanha (Atlético Madryt)

Pomoc i atak:

Dolores Silva (USV Jena); Tatiana Pinto (Bristol Academy WFC); Fátima Pinto (CD Santa Teresa); Vanessa Marques (Valadares Gaia); Cláudia Neto (Linköpings FC); Amanda Da Costa (Washington Spirit), Ana Borges (Chelsea FC); Andreia Veiga (CF Benfica); Suzane Pires (Ass. Portuguesa dos Desportos); Edite Fernandes (Valadares Gaia); Jéssica Silva (Clube Albergaria Mazel); Carolina Mendes (WFC Rossijanka); Solange Carvalhas (RSC Anderlecht).

Selekcjoner: Francisco Neto

Tagi: Portugalia, mecz towarzyski, sparing, ikona futbolu

.

komentarze (0):

Bądź pierwszy, dodaj komentarz!

.
Dodaj nowy komentarz: