Menu

Nasi partnerzy

Dyscyplina kluczem do sukcesu

Dodany przez Futko, 22 Lip2012 08:34, czytany 2234 razy, komentarze 0

img

Drużyna Korei Północnej stawia na dyscyplinę. Foto: Expansia Media

Jeśli Brazylia uchodzi za najbardziej niezdyscyplinowaną drużynę na świecie to jej zupełnym przeciwieństwem jest reprezentacja Korei Północnej. Kluczem do sukcesu ma być tam żelazne przestrzeganie ustalonych reguł dotyczących zarówno gry na boisku jak i zachowania poza nim.

O tym jak to wygląda można było przekonać się obserwując Koreanki podczas ich występów na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Niemczech. O ile ich przeciwniczki już podczas rozgrzewki tworzyły luźne grupy i prowadziły ją dość dowolnie, to reprezentantki Azji na boisko wchodziły w szeregu, a potem w zwartym szyku wykonywały kolejne ćwiczenia pod okiem jednego z trenerów. W trakcie meczu widać było wyraźny podział na formacje, miejsce gry każdej z piłkarek i wyuczone schematy poruszania się. Jakby na to nie patrzeć, Korea Północna stała się w ostatnich kilku latach jedną z czołowych drużyn narodowych świata, a w najnowszym rankingu FIFA znajdziemy ją na ósmym miejscu w klasyfikacji - przed Anglią, Włochami czy Danią!

Mecze Koreanek na boiskach Niemiec pokazały, iż jest to drużyna na dobrym poziomie technicznym i taktycznym, która nie najlepsze warunki fizyczne niweluje ambicją i walecznością. W inauguracyjnym spotkaniu z USA zawodniczki Korei grały jak równy z równym do czasu, gdy starczyło sił, dopiero pod koniec meczu, gdy już nie miały kondycji zaznaczyła się przewaga Amerykanek i wtedy też padły ich zwycięskie gole. Być może w międzyczasie i ten element przygotowania został przez koreańskich trenerów poprawiony, zatem trzeba przyjąć, iż na igrzyskach w Londynie Azjatki mogą być jeszcze silniejsze niż były przed rokiem na mistrzostwach świata.

Na olimpiadę Korea Północna zakwalifikowała się z drugiego miejsca w turnieju eliminacyjnym w Chinach, wygranym przez Japonię, z którą Koreanki zremisowały 1-1 zdobywając wyrównującą bramkę w doliczonym czasie gry, co świadczy o dużej woli walki tej drużyny. Ponadto Korea w pobitym polu zostawiła Australię, Tajlandię oraz sąsiednią Koreę Południową, wygrywając 3-2 mimo iż długi czas rywalki prowadziły nawet dwoma bramkami.

Na igrzyskach Korea Północna stanie jednak przed dużo trudniejszym zadaniem. Los przydzielił ją do grupy G z mistrzem olimpjskim USA, innym kandydatem do złota - Francją i Kolumbią. Ta ostatnia zapewne okaże się najsłabszym uczestnikiem rywalizacji grupowej, jednak szanse, by wygrać z Amerykankami bądź uważaną za najsliniejszą obecnie drużynę europejską - Francją, nie są zbyt wielkie. Na pewno przedstawicielki Azji łatwo nie sprzedadzą swojej skóry a oczekiwane festiwale strzeleckie - jak to bywało w przeszłości - nie będą miały miejsca. Start na olimpiadzie "Czerwone" (kolory strojów) zaczną od meczu w szkockim Glasgow z Kolumbią (25 lipca), potem zaś będą miały ciężką przeprawę z Francją (28 lipca także w Glasgow) i USA (31 lipca na słynnym Old Traford w Manchesterze).

Ponieważ trener Gun Ui Sin stawia na zespół jako całość trudno w tym przypadku mówić o gwiazdach, na pewno jednak wyróźniają się Yun Song Mi w defensywie oraz atakująca pomocniczka Jon Myong Hwa. Do występów na IO 2012 Korea przygotowywała się na zgrupowaniu u siebie i w Europie, gdzie rozegrała spotkania towarzyskie, między innymi zmierzyła się ze Słowacją. Ponoć federacja koreańska chciała zagrać z Polską, ale temat ostatecznie nie został podjęty przez PZPN.

Nawet jeśli piłkarki z mało znanego kraju nie będą czarowały widzów technicznymi fajerwerkami i finezją gry z ciekawością będziemy przyglądać się ich występom. Nie wykluczone bowiem, że ich dyscyplina stanie się kluczem do sukcesu i warto będzie pewne elementy skopiować, by zacząć osiągać podobne rezultaty.

Dyscyplina drogą do sukcesów - twierdzą w Korei Północnej. Tutaj "kolektywna" rozgrzewka przed meczem. Foto: Expansia Media

Kadra Korei Północnej na Olimpiadę 2012 w Londynie:

Bramkarki:

Mi Yun Jo, Ran O Chang, Ok Choi Kim

Obrona:

Hui Nam Kim, Gum Myong Ro, Mi Song Yun, Hwa Son Pong, Sil Nam Ri, Sim Yong Choe

Pomoc:

Ju Un Choe, Gyong Ye Ri, Hwa Myong Jon, Sim Chung Kim, Sun Hui O, Im Jong Yu, Gyong Su KIm

Atak:

Gyong Mi Choe, Hi Hyon Yun, Hui Song Kim, Hwa Song Kwon

Trener: Gun Ui Sin

Tagi: Korea Północna, Olimpiada 2012 Londyn

.

komentarze (0):

Bądź pierwszy, dodaj komentarz!

.
Dodaj nowy komentarz: