Polska

Warszawa

Ekstraliga: Sezon 2012/13 rozstrzygnięty

Dodany przez Futko, 12 Cze2013 20:00, czytany 1976 razy, komentarze 0

W środę, 12 czerwca dobiegły końca rozgrywki piłkarskiej Ekstraligi kobiet sezonu 2012/13. Znamy już mistrza oraz pozostałych medalistów.

Co prawda do rozegrania pozostał jeszcze jeden zaległy mecz GOSiRKI Piaseczno - KKP Bydgoszcz (16 czerwca), jednak dla najważniejszych rozstrzygnięć nie ma on zasadniczego znaczenia.

Tytuł mistrzowski wywalczyła - po raz piąty z rzędu - raciborska Unia, która w ostatnim pojedynku pokonała u siebie spadkowicza AZS UJ Kraków 4-0. Podobnie jak w latach ubiegłych drugi jest Medyk Konin, który w tym sezonie jak chyba nigdy był blisko wywalczenia złotych medali, jednak piłkarki z Wielkopolski nie wykorzystały kilku potknięć słabszego kadrowo mistrza i po raz kolejny będą musiały zadowolić się srebrem. Pierwszą trójkę uzupełnia Górnik Łęczna, który powtórzył wynik sprzed roku. Z ligi spadły Pogoń Women Szczecin (drużyna z Pomorza Zachodniego została wycofana po rundzie jesiennej) oraz ubiegłoroczny beniaminek - AZS UJ Kraków, który dopiero po wiosennych wzmocnieniach próbował - nie bez sukcesu - nawiązać walkę z pozostałymi drużynami Ekstraligi.

Górnik - Mitech 5-0

W Łęcznej miejscowy Górnik, mający już zapewnione brązowe medale, zagrał w środę z żywieckim Mitechem, ogrywając rywalki z Podbeskidzia wysoko, bo 5-0. Grające bez presji podopieczne trenera Mirosława Stańca dominowały na boisku i gdyby miały lepiej nastawione celowniki, rezultat mógłby być dużo wyższy. Na finiszu ligi formę strzelecką odnalazła kapitan "Górniczek" Anna Sznyrowska, strzelając Mitechowi dwa gole przed przerwą. Po pauzie do siatki Aleksandry Komosy trafiły jeszcze Ukrainka Olha Zubchyk, Anna Ciupińska oraz z karnego Marlena Hajduk. Mitech, mający apetyt na medale, w tabeli ostatecznie finiszuje na piątej pozycji.

12.06.2013 - mecz 18. kolejki Ekstraligi sezonu 2012/13

Górnik Łęczna - Mitech Zywiec 5-0 (2-0)

Bramki: Sznyrowska - 2 (43, 45), Zubchyk (56), Ciupińska (65), Hajduk (76, karny)

Górnik: Godzińska - Hajduk, Kawalec, K. Zak, Kwietniewska, Zubchyk (76, Pakuła), Guściora (62, U. Wasil), Iwaniszyn (57, Krakowska), Siwińska, Ciupińska (72, Siczek), Sznyrowska. Trener: Mirosław Staniec

Mitech: Komosa - Zegan, Zasada, Kuśnierz, K. Wiśniewska, A. Zak, Droździk, Rżany, Chrzanowska, Wnuk, Półtorak. Trener: Beata Kuta

Anna Sznyrowska na koniec sezonu zdobyła dwa gole. Foto: Expansia Media

AZS PWS - Medyk 0-4

Medyk Konin udał się do Białej Podlaskiej z cichą nadzieją na ewentualne potknięcie się Unii w grze z krakowskim AZS UJ. Podopieczne trenera Romana Jaszczaka mecz z miejscowymi potraktowały zatem bardzo poważnie i mimo oporu akademiczek pokonały je wysoko 4-0. Gole biało-czarne zdobyły jednakże dopiero w drugiej części gry. W środowe popołudnie najskuteczniejsza była Natalia Pakulska, która piłkę w siatce gospodarzy umieszczała dwukrotnie. Pozą nią konto bramkowe powiekszyły Patrycja Bałcerzak i kapitan Medyka - Anna Gawrońska. Ponieważ w Raciborzu niespodzianki nie było - Medyk rozgrywki 2012/13 zakończył na drugim miejscu.

AZS PWS Biała Podlaska - Medyk Konin 0-4 (0-0)

Bramki: Pakulska - 2 (51, 72), Balcerzak (78), Gawrońska (82)

Medyk: Szymańska - Sikora, Slavcheva, Laetitia, Olszańska, Balcerzak, Pakulska, Pajor (80, Zawiślak), Woźniak (72, Lichtenstein), Konat (78, Flegel), Gawrońska (83, A. Jankowska). Trener: Roman Jaszczak

Natalia Pakulska dwukrotnie wpisała się na listę strzelczyń w Białej. Foto: Expansia Media

GOSiRKI - AZS Wrocław 0-5

Wysokim zwycięstwem i to na boisku rywalek pożegnały rozgrywki piłkarki wrocławskiego AZS. Ekipa trenera Jerzego Szalińskiego do końca walczyła o miejsce na podium, ostatecznie akademicka jedenastka sezon 2012/13 zakończyła na dobrym czwartym miejscu. W Piasecznie miejscowe GOSiRKI były pod presją niemal przez całe 90 minut. Pierwszy gol dla AZS padł w 22 minucie za sprawą Magdaleny Szaj, która Kaję Ożgo pokonała z 11 metrów. Rzut karny sędzia podyktowała za faul na Joannie Płonowskiej. Na kolejną bramkę trzeba było jednak czekać do 54 minuty. Wtedy to Joanna Wróblewska podwyższyła rezultat na 2-0 dalekim strzałem ponad głową miejscowej golkiperki. Trzy zamykające mecz bramki padły jednak między 81 a 86 minutą. Zdobyły je kolejno Weronika Aszkiełowicz, Karolina Wijata i...bramkarka Anna Bocian, która skutecznie wykonała drugi tego dnia rzut karny za faul na Magdalenie Szaj. GOSiRKI utrzymały się w lidze na kolejny sezon, a do rozegrania mają jeszcze zaległe spotkanie z bydgoskim KKP.

GOSiRKI Piaseczno - AZS Wrocław 0-5 (0-1)

Bramki: Szaj (22, karny), Wróblewska (54), Aszkiełowicz (81), Wijata (84), Bocian (86, karny)

GOSiRKI: Ożgo - Kacprzak, Baran, Augustyniak, P. Należyta (58, Slubowska), Zdonek (87, E. Należyta), Grudzińska (58, Olszewska), K. Chapska, Bielińska, Stodulska, L. Dudek. Trener: Krzysztof Dudek

AZS: Bocian - Sołtys, Gozdek, Gradecka, Aszkiełowicz, Nazarczyk, Wróblewska (85, N. Nosalik), Szaj, Janicka, Jaworek (66, Zalwowska), Płonowska (45, Dereń, 78 Wijata). Trener: Jerzy Szaliński

Udany sezon Anna Bocian zamknęła golem z karnego! Foto: Expansia Media

Pogoń Szczecin Women - KKP Bydgoszcz 0-3 walkower. Pogoń wycofana z ligi po rundzie jesiennej.

Zaległy mecz GOSiRKi Piaseczno - KKP Bydgoszcz w niedzielę, 16 czerwca.