flag

Kamerun

Jaunde

Menu

Nasi partnerzy

Igrzyska z polskim akcentem

Dodany przez Futko, 20 Lip2012 15:57, czytany 2288 razy, komentarze 0

img

Reprezentacja Kamerunu 2012. Foto: camfoot.com

Przegrały eliminacje do igrzysk w Londynie a mimo to zagrają na olimpiadzie! W swojej kadrze mają piłkarkę, która wiosną była wyróżniającą się zawodniczką w polskiej Ekstralidze.

Reprezentacja kobiet Kamerunu to podobnie jak Republika Południowej Afryki debiutant na igrzyskach. O ile jednak RPA zakwalifikowała się do nich po zwycięskich bojach w eliminacjach to "Nieposkromione Lwice" (przydomek Kamerunek) ...przegrały je po walce z Gwineą Równikową (w dwumeczu było 0-2). W międzyczasie okazało się, iż w barwach rywalek wystąpiła nieuprawniona zawodniczka i obie gry zweryfikowano jako walkowery dla Kamerunu. Nadzieje na występ w Wielkiej Brytanii ożyły zatem na nowo, trzeba jeszcze tylko było pokonać Nigerię, powszechnie uznawaną za najsilniejszą kobiecą ekipę w Afryce. Ostatecznie reprezentantki Kamerunu sprawiły dużą niespodziankę - po remisowym boju wytrzymały strzelanie rzutów karnych a nagrodą stał się awans i uczestnictwo w rywalizacji o olimpijskie złoto.

Dla polskich fanów damskiej piłki ciekawą informacją będzie natomiast to, że w kadrze Kamerunu jest piłkarka, która wiosną wyróżniała się na boiskach naszej Ekstraligi kobiet. To Jeannette Grace Yango, pomocniczka grająca w drużynie katowickiego 1.FC AZS AWF. Jej występy, choć trwały tylko sezon, zyskały uznanie zarówno kibiców jaki i trenerów. Szef raciborskiej Unii - Remigiusz Trawiński nie ukrywa chęci ściągnięcia młodej zawodniczki do zespołu mistrza Polski. Na razie utalentowana rozgrywająca przebywa jednak z kadrą Kamerunu w Szkocji, gdzie "Lwice" przygotowują się do olimpijskiego debiutu. Mimo iż Grace jest formalnie nadal związana umową z katowickim klubem, to mało prawdopodobnym jest, że wróci do drużyny, która została zdegradowana do niższej klasy i przyszły sezon spędzi w I lidze.

Kadra reprezentanta Afryki od dłuższego czasu przebywa na zgrupowaniu w Europie, a za siedzibę Kameruńczycy wybrali - o dziwo - chłodną Szkocję. Oprócz sporej dawki treningów zielono-czerwone (barwy reprezentacji) zagrały dwa mecze kontrolne. W pierwszym z nich pokonały Irlandię 1-0 a w drugim zremisowały ze szkockim klubem FC Aberdeen. Los zetknął Kamerun w grupie E z gospodarzami Olimpiady - Wielką Brytanią, Nową Zelandią i Brazylią. Na przetarcie Kamerunki czeka trudne zadanie - gra z wicemistrzem olimpijskim z 2008 roku - Brazylią (25 lipca w walijskim Cardiff). Drugi mecz to pojedynek z W. Brytanią (28 lipca też w Cardiff) a na zakończenie bojów grupowych "Lwice" zmierzą się z Nową Zelandią (mecz 31 lipca w angielskim Coventry). Eksperci nie dają najmniejszych szans afrykańskiej ekipie na awans a działacze i trenerzy debiutanta zdają się też zachowywać umiar w ocenie swoich możliwości. Kamerun ma się pojawić na brytyjskich stadionach, by się uczyć i przecierać międzynarodowe szlaki. Dla kobiecej piłki nożnej tego kraju udział w wydarzeniu tej rangi jak olimpiada jest dużym świętem. Od kilku lat w Kamerunie realizowany jest program rozwoju żeńskiego futbolu - regularnie odbywają się tam rozgrywki I i II ligi oraz kobiecy puchar, a to czego oczywiście brak, to solidna baza sportowa, problem niemal wszystkich krajów afrykańskiego kontynentu. A warto wspomnieć, że kobieca piłka ma tam długie tradycje, gdyż już od 1973 roku panie kopią oficjalnie futbolówkę, zaś od lat 90-tych reprezentacja uczestniczy w ważniejszych rozgrywkach Czarnego Lądu. Czas wyjść w świat - twierdzą działacze, trenerzy i same zawodniczki. Oby start w turnieju olimpijskim był zapowiedzią marszu w górę kameruńskiego futbolu kobiet. Być może skorzytają na tym również ...polskie kluby.

Kadra Kamerunu na Igrzyska 2012 w Londynie:

Bramkarki:

Anette Ngo Ndom, Reine Sosso, Drusille Ngako

Obrona:

Christne Manie, Rosine Siewe Yamaleu, Augustine Ejangue, Claudine Meffometou, Ysis Sonkeng, Bibi Medoua

Pomoc:

Francine Zouga, Raissa Feudjio, Beby Beyene, Francoise Bella, Jeannette Grace Yango, Carine Yoh, Yvonne Leuko

Atak:

Ajara Nchout, Gabrielle Onguene, Madeleine Ngono Mani, Adrienne Iven, Henriette Akaba, Gaelle Enganamouit

Selekcjoner: Carl Enow

Tagi: Kamerun, Olimpiada Londyn 2012

.

komentarze (0):

Bądź pierwszy, dodaj komentarz!

.
Dodaj nowy komentarz: