Menu

Nasi partnerzy

Kiwi słodkie czy kwaśne?

Dodany przez Futko, 21 Lip2012 13:21, czytany 2196 razy, komentarze 0

img

Drużyna narodowa Nowej Zelandii. Foto: Cypruswomenscup.com

Nowa Zelandia to jedyna drużyna kobiecej piłki na turnieju olimpijskim w Londynie reprezentująca Oceanię. Przedstawicielki angielskiej szkoły gry chcą tam pokazać dobry futbol i popsuć szyki kilku faworytom do medali.

Futbol nowozelandzki wyszedł z cienia dopiero kiedy najmocniejsza w Oceanii Australia poprosiła o akces do Federacji Futbolu Azji. Piąty kontynent jest piłkarsko najsłabszym członkiem sportowej rodziny na globie a niemal wszystkie ważniejsze turnieje wygrywały tam seryjnie albo Australia albo Nowa Zelandia, gromiąc miejscowe drużyny z egzotycznych wysepek, gdzie często trudno było nawet znaleźć kawałek równego placu, by zbudować boisko lub niewielki stadion. Znużeni takim obrotem sprawy Australijczycy przeszli pod skrzydła azjatyckich działaczy, ale jak na razie chyba nie do końca są zadowoleni, bowiem na międzynarodowych turniejach jak mistrzostwa świata czy olimpiady ich nie widać. Za to cieszą się piłkarze i piłkarki sąsiedniej Nowej Zelandii. Te ostatnie mają od dwóch lat niezłą passę. Wzięły udział w mistrzostwach świata 2011 w Niemczech, na których wypadły poprawnie a wkrótce pokażą się na boiskach Wielkiej Brytanii, gdzie bronić będą honoru swojego kontynentu na IO 2012.

Mimo iż nowozelandzka reprezentacja ma oficjalny przydomek "The Ferns" (Drzewo paproci), wszyscy i tak piszą o niej używając porówniania z owocem lub ptakiem o powszechnie znanej nazwie - Kiwi, symbolu tego kraju, znanego chyba dla wszystkich pod każdą szerokością geograficzną. Posłużmy się i my tym zwrotem. Zatem Kiwi słodkie czy kwaśnie? Dowiemy się tego z pewnością dopiero, gdy drużyna narodowa Zelandek zaliczy swoje gry na londyńskiej olimpiadzie w fazie eliminacji.

Grupa E w jakiej znalazły się "The Ferns" nie jest tak silna jak pozostałe, zatem jest szansa na to, że występy przedstawiciela Oceanii nie będą najgorsze. Poza Brazylią, która wydaje się być poza zasięgiem, mecz z Wielką Brytanią (25 lipiec w Cardiff) oraz ostatnia gra - 31 lipca w Coventry z debiutantem igrzysk - Kamerunem dają okazję zawodniczkom trenera Tony Readingsa na osiągnięcie korzystnych rezultatów, co więcej przy słabszej postawie rywali jest nawet realna szansa, by Nowa Zelandia wyszła z grupy!

Podstawowa jedenastka tego kraju grywa ze sobą już od pewnego czasu, co na pewno będzie jej plusem. Nowa Zelandia zaliczyła nawet debiut na igrzyskach, a było to w 2008 roku w Pekinie, więc tremy raczej oczekiwać nie należy. Styl gry NZ oparty jest na szkole angielskiej, która zdominowała poczynania tamtejszych piłkarzy i piłkarek: walka przez całe 90 minut, dużo biegania, długie podania i wrzutki w pole karne, gdzie piłkę do bramki próbują skierować mocno trzymające się na nogach napastniczki. Mało jest za to gry kombinacyjnej na małej przestrzeni, typowej dla szkoły południowej. Wyróżniające się postacie to napastniczka Amber Hearn, rozgrywająca Ria Percival oraz defensorka niemieckiego Wolfsburga - Rebecca Smith.

Przygotowania do olimpiady polegały na wspólnym zgrupowaniu w Szwajcarii oraz grach kontrolnych, w których Nowa Zelandia zmierzyła z także obecnymi na igrzyskach Kanadą i Kolumbią. Wyniki okazały się zgodne z oczekiwaniami - przegrana z tymi pierwszymi i zwycięstwo nad Kolumbijkami.

Warto jeszcze zauważyć, iż coraz więcej zawodniczek z tego dalekiego i egzotycznego kraju zasila zespoły kobiece w USA i Europie (aż sześć kadrowiczek na codzień gra w klubach niemieckiej Bundesligi!), co świadczy o niezłym już poziomie futbolistek z Oceanii. Być może po dobrych występach na IO 2012 popyt na Kiwi jeszcze bardziej wzrośnie!

Kadra Nowej Zelandii na Igrzyska 2012 w Londynie:

Bramkarki:

Jenny Bindon, Rebecca Rolls, Erin Nayler

Obrona:

Anna Green, Abby Erceg, Rebecca Smith, Ali Riley, Kristi Hill, Rebekah Stott, Holly Patterson

Pomoc:

Ria Percival, Katie Hoyle, Hayley Moorwood, Kirsty Yallop, Betsy Hasset, Annalie Longo, Katie Bowen

Atak:

Amber Hearn, Sarah Gregorius, Rosie White, Hannah Wilkinson, Sarah McLaughlin

Trener: Tony Readings

Tagi: Nowa Zelandia, Olimpiada 2012 Londyn

.

komentarze (0):

Bądź pierwszy, dodaj komentarz!

.
Dodaj nowy komentarz: