flag

USA

Waszyngton

Menu

Nasi partnerzy

Lista piłkarek nowej ligi Ameryki!

Dodany przez Futko, 10 Sty2013 22:00, czytany 1768 razy, komentarze 0

img

Foto: Expansia Media

The National Women's Soccer League - w skrócie NWSL - to nowy pomysł na ligę piłkarską kobiet w Ameryce Północnej.

Po upadku dwóch poprzednich lig zawodowego soccera (amerykańska nazwa dla piłki nożnej), za oceanem podjęto się próby połowania do życia kolejnych rozgrywek żeńskiego futbolu. Tym razem jednak wiele wskazuje na to, iż projekt będzie miał szanse na dłuższy żywot, bowiem stoi za nim amerykańska federacja piłkarska.

Kiedy jesienią 2011 zniknęła z mapy sportowej struktura Women's Professional Soccer, bez pracy pozostały dziesiątki zawodniczek, w tym niemal wszystkie reprezentantki drużyny narodowej USA. Wyjątkiem były Hope Solo, Alex Morgan i Sydney Leroux, które zakotwiczyły w drużynie z Seattle występującej w rozgrywkach amerykańskiej 2. ligi. Pozostałe kadrowiczki przetrwały ten czas trenując na zgrupowaniach oraz grając w meczach towarzyskich, jednak sytuacja taka nie mogła trwać wiecznie. Po igrzyskach olimpijskich w Londynie, z których Amerykanki wróciły ze złotymi medalami, federacja piłkarska USA zaproponowała współpracę związkom futbolowym Kanady i Meksyku, efektem której będzie nowa - trzecia już z rzędu - liga kobieca o nazwie NWSL.

Jest to nowatorski projekt, bowiem w ośmiu klubach umieszczone zostaną najlepsze piłkarki nożne USA oraz Kanady i Meksyku, wytypowane przez gremia trenerskie tych krajów. Celem ligi jest umożliwienie regularnej gry tym reprezentantkom, które mają stanowić podstawy drużyn narodowych na mistrzostwa świata 2015 w Kanadzie i na olimpiadę 2016 w Rio de Janeiro w Brazylii.

Znamy już nazwy klubów oraz listę 55 zawodniczek z USA (23), Kanady (16) i Meksyku (16). Wkrótce dokonany powinien zostać "przydział" piłkarek do poszczególnych drużyn. Obecny regulamin NWSL jest dość skomplikowany, a sam projekt przynosi wiele znaków zapytania. Na bardziej szczegółowy materiał jest zatem zdecydowanie za wcześnie, bowiem w międzyczasie wiele może się zmienić. Do tematu przyjdzie nam powrócić w momencie, gdy struktura rozgrywek nabierze konkretnych kształtów. Jedno jest dzisiaj pewne - formuła ligi niewątpliwie ugruntuje hegemonię Ameryki Północnej w kobiecej piłce nożnej. Będzie to już drugie rozwiązanie ponadterytorialne w futbolu żeńskim. W Europie trwa inauguracyjny sezon wspólnej ligi holendersko - belgijskiej o nazwie BeNeLeague.

Oto osiem klubów ligi NWSL:

Boston Breakers, Chicago Red Stars, FC Kansas City, Portland Thorns FC, Seattle Reign FC, Sky Blue FC, Washington Spirit, Western New York Flash.

Według założeń projektu w każdej drużynie mają się znaleźć po trzy reprezentantki USA. Na obecną chwilę pewne jest, iż bramkarka Hope Solo grać będzie w zespole z Seattle i że Megan Rapinoe dołączy do NWSL dopiero latem, po wiosennej rundzie w barwach mistrza Francji - Olympique Lyon. Z kolei Kanadyjka Melissa Tancredi kończy studia i w rozgrywkach pojawi się prawdopodobnie za rok.

Oto lista zawodniczek wytypowanych do gry w lidze NWSL :

USA (GK - bramkarka, D - obrona, M - pomoc, F - napastniczka)


GK, Nicole Barnhart
M, Shannon Boxx
D, Rachel Buehler
M, Lauren Cheney
GK, Ashlyn Harris
M, Tobin Heath
D, Ali Krieger
D, Amy LePeilbet
F, Sydney Leroux
M, Lori Lindsey
M, Carli Lloyd
GK, Jill Loyden
D, Heather Mitts
F, Alex Morgan
D, Kelley O’Hara
M, Heather O’Reilly
D, Christie Rampone
M, Megan Rapinoe
F, Amy Rodriguez
D, Becky Sauerbrunn
GK, Hope Solo
F, Abby Wambach
M, Keelin Winters

Meksyk

D, Alina Lisi Garciamendez Rowold
M, Veronica Raquel Perez Murillo
M, Teresa Noyola Bayardo
F, Maribel Dominguez Castelan
F, Monica Ocampo Medina
GK, Aurora Cecilia Santiago Cisneros
M, Lydia Nayeli Rangel Hernandez
F, Renae Nicole Cuellar Cuellar
M, Teresa Guadalupe Worbis Aguilar
F, Anisa Raquel Guajardo Braff
M, Dinora Lizeth Garza Rodriguez
D, Jennifer Marie Ruiz Brown
D, Luz del Rosario Saucedo Soto
D, Rubi Marlene Sandoval Nungaray
GK, Pamela Tajonar Alonso
D, Marylin Viridiana Diaz Ramirez


Kanada


D, Melanie Booth
D, Robyn Gayle
M, Kaylyn Kyle
GK, Karina LeBlanc
M/F, Adriana Leon
M, Diana Matheson
D/M, Bryana McCarthy
GK, Erin McLeod
D, Carmelina Moscato
M/F, Jodi-Ann Robinson
M, Sophie Schmidt
M, Desiree Scott
D, Lauren Sesselmann
F, Christine Sinclair
D, Rhian Wilkinson
D, Emily Zurrer

Tagi: Liga NWSL USA

.

komentarze (0):

Bądź pierwszy, dodaj komentarz!

.
Dodaj nowy komentarz: