UEFA

Szwajcaria - Nyon

Lyon i Wolfsburg z zaliczką na finał

Dodany przez Futko, 15 Kwi2013 10:12, czytany 819 razy, komentarze 0

Olympique Lyon i VfL Wolfsburg wygrały pierwsze mecze półfinałowe i stoją jedną nogą w grze ostatecznej o tegoroczne trofeum Champions League kobiet.

Schelin jak Messi

Mistrz Francji i aktualny posiadacz pucharu LM Olympique Lyon potwierdził, iż nie ma sobie równych. W bratobójczym pojedynku o awans do londyńskiego finału piłkarki trenera Patrice Laira ograły na Stade de Garland 3-0 drugą drużynę Division 1 - FCF Juvisy Essonne. Przewaga gospodarzy od początku nie podlegała dyskusji, mimo iż Juvisy próbowało walczyć o jak najlepszy wynik. Tego dnia piłkarki z przedmieść Paryża natrafiły jednak na znakomicie dysponowaną Lottę Schelin. Szwedzka napastniczka była po prostu nie do zatrzymania. W pierwszej połowie doskonale wykorzystała podanie do nogi i w pojedynku biegowym z blokiem defensywnym gości posłała plasowany strzał w prawy róg bramki na 1-0 dla swojej drużyny. Ponad 21 tys. widzów (prawdopodobnie rekord widowni na tym etapie turnieju) zebranych na trybunach nie narzekało na emocje i brak goli. Co prawda pierwsza połowa to tylko jednobramkowe prowadzenie OL, jednak w drugiej części "Olympijki" nie pozostawiły wątpliwości kto jest zespołem silniejszym. W 63 minucie licząca 185 cm stoperka Wendie Renard doskonale weszła w tempo po centrze w pole karne i pięknym strzałem głową drugi raz pokonała golkiperkę rywalek. Kiedy zbliżał się już koniec pojedynku piłkę przed polem karnym otrzymała Lotta Schelin. Atakująca reprezentacji Szwecji przyjęła futbolówkę, obróciła się i po kilku metrach błyskawicznie przyspieszyła wpadając w pole karne, po czym z zimną krwią uderzyła do siatki obok interweniującej bramkarki. Piękny gol w stylu Leo Messiego. Nic dziwnego, iż piłkarka ta jest obecnie porównywana do Argentyńczyka z FC Barcelony. Z pewnością jest to aktualnie najlepsza napastniczka na Starym Kontynencie i jeśli utrzyma formę i w lipcu poprowadzi swój kraj do medalu na mistrzostwach Europy stanie się główną kandydatką do Złotej Piłki FIFA 2013. Bo to, że Lyon zagra w finale jest już niemal pewne. Ekipa Juvisy jeszcze odgraża się, że w rewanżu postara się zniwelować wynik, ale mało kto wierzy w te słowa, skoro Olympique wygrało dotychczas wszystkie mecze z tym rywalem na krajowym podwórku.

Fragmenty pojedynku Olympique Lyon - Juvisy 3-0 na video:

Bramka Lotty Schelin w stylu Leo Messiego:

Weteranki w roli głównej

Conny Pohlers (34 lata) i Martina Mueller (32) długo zastanawiały się czy pozostać w Wolfsburgu na kolejny rok. Trener Ralf Kellermann zapowiedział im, że tworzy nowy perspektywiczny zespół i obu zawodniczkom nie gwarantuje miejsca w podstawowym składzie, a jedynie widzi je w roli "dżokerek". Ostatecznie obie napastniczki, które jesienią mocno dały się we znaki raciborskiej Unii, podpisały kontrakt do końca sezonu 2013/14 i jak widać obie strony nie żałują decyzji. W niedzielnym pojedynku z Arsenal Ladies obie weteranki zagrały od początku i to dzięki nim lider 1.Bundesligi zwyciężył w "jaskini lwa" - na stadionie Meadow Park w Borehamwood - 2-0 i stoi - podobnie jak Lyon - jedną nogą w wielkim finale. W pierwszych minutach "zielono-białe" z Wolfsburga dyktowały bieg wydarzeń a konsekwencją tego była bramka Pohlers w 29 minucie. W drugiej odsłonie Arsenal rzucił się do odrabiania strat i stworzył kilka dogodnych okazji, jednak nie zamieniły się one na gole. Za to na pięć minut przed końcem Emmę Byrne w bramce "The Gunners" pokonała Martina Mueller. Zaliczka dwóch bramek w roli faworyta stawia w rewanżu zespół niemiecki, tym bardziej, że słynie on z wielkiej siły ofensywnej. Małym handicapem będzie jedynie absencja Alexandry Popp, pauzującej za dwie żółte kartki.

VfL Wolfsburg jest blisko finału. Foto: VfL Wolfsburg

Finalistów tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń poznamy ostatecznie 20-21 kwietnia kiedy dojdzie do rewanżów, jednak trudno sobie wyobrazić aby nie były to zespoły Olympique Lyon i VfL Wolfsburg.

Przypominamy, iż wielki finał kobiecej Champions League rozegrany zostanie 23 maja na stadionie londyńskiej Chelsea - Stamford Bridge.

Tagi: Liga Mistrzyń UEFA, Lotta Schelin, Olympique Lyon, VfL Wolfsburg