flag

Brazylia

Brasília

Menu

Nasi partnerzy

Turniej kobiecy Copa Brasil 2013

Dodany przez Futko, 28 Lut2013 11:46, czytany 1586 razy, komentarze 0

img

Foto: CBF.com.br

Brazylia to jeden z krajów, w którym nie ma typowych rozgrywek ligowych w piłce nożnej kobiet. Jest to podyktowane dużymi odległościami i związanymi z tym wysokimi kosztami.

Mało kto pewnie wie, że przez ponad 70 lat w Brazylii nie było też piłkarskiej ligi w rozgrywkach męskich. Odbywały się mistrzostwa poszczególnych stanów, odpowiedników polskich województw i dopiero pod koniec lat 80-tych ub. stulecia wprowadzono rywalizację na wzór futbolu europejskiego. Niestety, jak dotąd nie udało się tego dokonać w piłce kobiecej.

Copa do Brasil de Futebol Feminino czyli Puchar Brazylii Kobiet to jedyna forma wyłonienia najlepszej drużyny żeńskiej w tym potężnym kraju. Rozgrywki mają charakter podobny do dawnych czempionatów w piłce panów. W pierwszym etapie kluby poszczególnych lig stanowych walczą o prymat regionalny. Następnie 32 najlepsze drużyny awansują do rundy finałowej Copa Brasil, która ma charakter pucharowy. Rozgrywa się mecz i rewanż a najlepszy w dwumeczu przechodzi do kolejnej fazy.

Obecnie mistrzostwa dotarły do 1/8 finału. Kiedy przygotowujemy ten materiał uczestnicy Copa Brasil 2013 mają za sobą pierwsze pojedynki tej rundy. Wyniki wyglądają następująco:

Sport - Iranduba 2-1

San Francisco - Forca e Luz 2-0

Esmac Ananiduea - Internacional 0-0

Vasco da Gama - Kindermann 1-0

Vitoria - Caucaia 2-0

Cresspom - Sao Jose 1-1

Duque de Caixas - Iguaquence 3-0

Centro Olimpico - Portuguesa 6-0

Mecze rewanżowe zostaną rozegrane 2 i 3 marca.

Wśród żeńskich drużyn brak wielkich nazw tamtejszej piłki męskiej. W Brazylii kluby jak Flamengo, Palmeiras, Corinthinas czy FC Sao Paulo nie traktują kobiecego futbolu poważnie i z reguły nie prowadzą takich zespołów. Drużyna słynnego FC Santos była praktycznie wyjątkiem, niestety z powodów finansowych została pod koniec 2011 roku rozwiązana. Od tego czasu najlepsze brazylijskie piłkarki próbują szczęścia zagranicą a futbol kobiecy pozostaje domeną małych lokalnych organizacji sportowych.

Rozgrywki Copa do Brasil de Futebol Feminino zostały zainaugurowane jesienią 2007 roku. Pierwszy tytuł mistrza kraju wywalczyła wtedy drużyna o nazwie MS/Saad. W latach 2008 i 2009 najlepszy był FC Santos, w 2010 - Duque de Caixas, 2011 - Foz Cataratas a 2012 - Sao Jose (na zdjęciu niżej).

Kto zdobędzie trofeum pucharu 2013 dowiemy się ostatecznie w maju. Wtedy w dwumeczu finałowym zmierzą się najlepsze ekipy obecnych rozgrywek.

Foto: CBF

Tagi: Copa Brasil 2013

.

komentarze (0):

Bądź pierwszy, dodaj komentarz!

.
Dodaj nowy komentarz: