Niemcy

Berlin

Tylko dwa mecze 1. Bundesligi

Dodany przez Futko, 2 Wrz2012 22:36, czytany 24296 razy, komentarze 2

Późniejszy niż zwykle początek rozgrywek 1. Bundesligi kobiet w Niemczech przyniósł zaledwie dwa mecze. Reszta spotkań została przełożona na inne terminy.

Niemiecki związek piłkarski przygotowując dwa lata temu terminarz ligowy na sezon 2012/13 liczył na sukces reprezentacji swojego kraju w mistrzostwach świata 2011 i automatyczną kwalifikację na letnie igrzyska olimpijskie w Londynie. Dlatego start kobiecej Bundesligi zaplanowano na 1 i 2 września, bowiem sierpień miał być okresem odpoczynku po występach na olimpiadzie. Jak pamiętamy z sukcesów na czempionacie 2011 nic nie wyszło a walkę o olimpijskie złoto stoczyli inni. Ligowcy mieli więc przymusowe wakacje, jednak i wrześniowa inauguracja nie udała się jak zakładano. Tym razem powodem są mistrzostwa świata do lat 20 rozgrywane na stadionach Japonii. Spora część zawodniczek przebywa z kadrą w Azji, gdzie Niemki bronią tytułu mistrzowskiego i we wtorek, 4 września, czeka je mecz o finał z gospodarzami turnieju. Z tego też powodu Bundesliga miała w ten weekend okrojony start. Nie zagrał między innymi rywal Unii w Lidze Mistrzyń - VFL Wolfsburg, którego mecz z beniaminkiem 1. ligi FSV Guetersloh przeniesiono dopiero na 14 listopada.

Oficjalnie mistrzostwa otwarto we Frankfurcie nad Menem, gdzie miejscowy 1. FFC podejmował drużynę z Jeny, w składzie której znalazła się była piłkarka Unii Racibórz - Chorwatka Iva Landeka. Faworyt, w najsilniejszym zestawieniu, włączając pomocniczkę Fatmirę Bajramaj, która powróciła po dłuższej kontuzji, męczył się strasznie, by w końcu skromnie zwyciężyć 2-1. Od 25 minuty Jena prowadziła 1-0 dzięki bramce Susann Utes i zanosiło się na wielką sensację, niestety dla gości, w 70 minucie los uśmiechnął się do FFC bo samobójczego gola zaliczyła Carolin Schiewe. Jednak najgorsze miało jeszcze nastąpić. W 87 minucie rezerwowa Simone Laudehr, ku uciesze ponad 2300 widzów zapewniła wygraną ekipie z miasta banków.

Takich kłopotów nie miał zespół mistrza Turbine Poczdam, który pojechał na południe kraju do miasta Sindelfingen, by pogrążyć w rozpaczy drugiego debiutanta w Bundeslidze, miejscowy klub VfL aż 9-1. Poczdam kanonadę strzelecką rozpoczął w 8 minucie a skończył w 81, kiedy zawodniczki gospodarzy meczu podpierały się już przysłowiowo na nosach, oszołomione zawrotnym - jak dla nich - tempem akcji przyjezdnych. Łatwo sobie wyobrazić co działo się w zespole Sindelfingen i sercach jego fanów (na stadionie było ich ponad 1000), kiedy Turbine strzelało kolejno bramki w 76, 77, 79 i 81 minucie. Jednak VfL udało się raz pokonać bramkarkę z Poczdamu - w 55 minucie uczyniła to Natalia Mann - i był to historyczny gol w Bundeslidze dla debiutujących Bawarek.

Na marginesie: informacje o rzekomym transferze piłkarki Kamerunu Grace Yango z drużyny 1.FC Katowice do Turbine Poczdam jak na razie nie znajdują żadnego potwierdzenia w lekturze kadry piłkarek 1 i 2 drużyny tego klubu ani w oficjalnych komunikatach rzecznika prasowego Turbine. Zatem traktujemy je na tym etapie jako kaczkę dziennikarską.

I.kolejka 1.Bundesligi Niemiec sezonu 2012/13:

FFC Frankfurt - FF USV Jena 2-1 (Schiewe 70 samobójcza, Laudehr 87 - Utes 25)

Fragmenty meczu Frankfurt - Jena poniżej:

VfL Sindelfingen - Turbine Poczdam 1-9 (Mann 55 - Winters 8, Hanebeck 28, Evans 49, Mirlach 57, Ogimi 64, 81, Anonma 76, 77, N. Andonova 79)