Kanada

Ottawa

Dodany przez Futko, 6 Cze2013 19:50, czytany 1361 razy, komentarze 0

W towarzyskim meczu rozegranym w Toronto zmierzyły się dwie najlepsze reprezentacje kobiece Ameryki Północnej - Kanada i USA. Wygrała ta druga 3-0.

Mecz miał być rewanżem gospodarzy przyszłych mistrzostw świata - Kanadyjek za porażkę w półfinale ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie, ale niewiele z tego wyszło. Niedzielne starcie media zapowiadały jako strzelecki pojedynek dwóch najlepszych napastniczek na kontynencie - Amerykanki Alex Morgan i kapitan Kanadyjek - Christine Sinclair, a wydarzeniu dodatkowego smaczku dodawał fakt, że obie grają razem w ligowej drużynie Thimber Portland w rozgrywkach NWSL.

Przebieg spotkania pokazał, iż lepsza i skuteczniejsza jest wschodząca gwiazda amerykańskiego "soccera" - 22-letnia Morgan. Piłkarka ta dwa razy pokonywała golkiperkę Kanady - Erin McLeod, natomiast Sinclair mogła wpisać się na listę strzelczyń tylko raz, ale w pierwszej połowie przegrała w polu karnym pojedynek z bramkarką Stanów Zjednoczonych.

O ile pierwsza odsłona jeszcze była w miarę wyrównana, to w drugiej części meczu na wypełnionym po brzegi 22 tys. widzów stadionie BMO Field w Toronto, oglądaliśmy niemal bezustanne bombardowanie bramki gospodarzy. Kanadyjki broniły się często 6-8 zawodniczkami, przez co Amerykankom trudno było wbić futbolówkę do siatki. Udało się to dopiero w 70 minucie Alex Morgan, kiedy piłkę na lewe skrzydło posłała Abby Wambach a szybka skrzydłowa ograła defensorkę i z ostrego kąta pierwszy raz pokonała McLeod. Minęły 2 minuty a doszło do kopii poprzedniej sytuacji. Futbolówkę dograła do Morgan Tobin Heath, ta w podobnym stylu pognała w pole karne i mimo asysty defensorek Kanady - strzeliła obok bramkarki.

Gospodarzy World Cup 2015 "na kolana" ostatecznie rzuciła Sydeny Leroux, która w doliczonym czasie gry po raz trzeci umieściła piłkę w siatce ekipy "Klonowego Liścia". Ciekawostką jest fakt, iż Leroux urodziła się w Kanadzie, jej mama jest obywatelką tego kraju, natomiast tata pochodzi z USA. Piłkarka grała nawet w reprezentacji młodzieżowej Kanadyjczyków, lecz potem zdecydowała się zostać zawodniczką Stanów Zjednoczonych!

Trzeba też zauważyć, że podopieczne trenera Johna Herdmana ani razu nie trafiły w światło bramki Nicole Barnhart, co powinno selekcjonerowi Kanady dać dużo do myślenia. O przewadze drużyny Toma Sermanniego świadczy statystyka strzałów - 13 do 2 na korzyść USA!

Kolejne dwa spotkania reprezentacja mistrzyń olimpijskich rozegra przeciwko Koreii Południowej - 15 czerwca w Foxborough i 20 czerwca w Harrison w stanie Nowy Jork. W tych meczach powinny się pojawić - zdrowa już Hope Solo oraz zajęta ligą we Francji - Megan Rapinoe (finał pucharu w barwach Lyonu 8 czerwca).

Fragmenty meczu Kanada - USA 0-3 na filmie: