Szwecja

Sztokholm

Dodany przez Futko, 13 Sie2013 15:05, czytany 740 razy, komentarze 0

Drużyna Brazylijki Marty - Tyresoe FF pozostaje liderem szwedzkiej ligi kobiet mimo porażki na własnym boisku z drugim w tabeli LdB FC Malmoe 2-3.

Wygrana przyjezdnych, w barwach których gole strzela mistrzyni Europy - Niemka Anja Mittag, była niespodzianką 13 rundy rozgrywek obecnego sezonu Damallsvenskan. Co prawda Tyresoe wystąpiło bez Marty, która wciąż narzeka na kłopoty z mięsniami pleców, jednak za sobą miało atut własnego boiska, doping prawie 3 tys. widzów oraz mocny skład, który zdaniem szefów klubu powinien zaprowadzić drużynę do finału Ligi Mistrzyń 2014.

Początek meczu nie był obiecujący dla jedenastki Malmoe. Po golu Hiszpanki Hermoso (9 min.) gospodarze wyszli na prowadzenie, które utrzymywali do 64 minuty. Wtedy to Ramona Bachmann wykorzystując zagranie Anji Mittag - wyrównała. Kilka minut potem z powodu czerwonej kartki dla Amandy goście walczyli już do końca w osłabieniu i co gorsza po rzucie wolnym Line Hansen stracili drugą bramkę. Jednak w 78 minucie Lina Nilsson doprowadziła jeszcze raz do wyrównania. Kiedy wszyscy powoli godzili się z podziałem punktów ponownie o sobie dał znać duet Bachmann - Mittag. W 84 minucie ta pierwsza strzeliła - jak się okazało - zwycięskiego gola dla Malmoe!

Mimo przegranej w tabeli prowadzi nadal Tyresoe FF (30 pkt), ale tyle samo "oczek" ma teraz Malmoe. Po meczu trener lidera Tony Gustavsson zakomunikował kolejny transfer do drużyny - będzie nim przyjście amerykańskiej defensorki i pomocniczki Ali Krieger. Dołączy ona do pozostałych czterech zawodniczek USA, jakie są już w kadrze klubowej. Najbardziej znana piłkarka zza oceanu w barwach Tyresoe to Christen Press, która prowadzi w klasyfikacji strzelczyń tego sezonu z 14 golami.

Fragmenty meczu Tyresoe - Malmoe 2-3 na video:

Trzecia Damallsvenskan 2013 (sezon ligowy w Szwecji trwa od wiosny do jesieni) jest ekipa Goeteborgs FC, która ma 26 punktów. W 13 rundzie wygrała ona na wyjeździe z dziesiątym w tabeli Mallbacken 1-0, jednak o Goetborgu ostatnio więcej mówiło się z powodu zamieszania w kadrze niż z powodu dobrej gry. W letniej przerwie klub opuściła nieoczekiwanie angielska snajperka Jodie Taylor, która w tabeli strzelczyń jest na drugiej pozycji (10 goli). Otóż Taylor wyjechała do domu skąd poinformowała, że nie powróci do Szwecji.

- Grałam w Goeteborgu, bowiem chciałam pokazać się z dobrej strony selekcjonerce reprezentacji Anglii. Bardzo liczyłam, że powoła mnie na EURO, gdyż strzelam gole i znam szwedzkie boiska. Zostałam zignorowana a mogłam przecież wiele wnieść do drużyny. Grając w szwedzkiej lidze popadłam w ojczyźnie w długi, rozpadł się mój związek. Jestem rozbita psychicznie i nie chcę myśleć o grze w piłkę - napisała w oświadczeniu.

W 13 kolejce ciekawy był też pojedynek byłej drużyny Marty - Umea z Linkoepings FC. Zwycięstwo 2-0 zespołu Umea zbliżyło go do rywalek. Umea jest piąta i ma 21 punktów, zaś Linkoeping - 22. Klub z Linkoeping poinformował po spotkaniu, że obrończyni Nilla Fischer, która była jedną z wyróżniających się postaci w reprezentacji Szwecji podczas mistrzostw Europy już 19 sierpnia zostanie zawodniczką mistrza Niemiec VfL Wolfsburg a nie jak planowano - od stycznia 2014.

W ogonie tabeli znajdują się dwa kluby - Pitea IF i Sunnana, które zmierzyły się ze sobą w miniony poniedziałek. Wygrała jedenastka z Pitea 2-0 i ma teraz 9 "oczek", natomiast ich rywalki pozostaną "czerwoną latarnią" ligi ze skromnym dorobkiem ledwie 2 punktów w 13 grach!