UEFA

Szwajcaria - Nyon

Dodany przez Futko, 1 Wrz2013 19:17, czytany 1382 razy, komentarze 0

Drużyna Francji wygrała 12. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet do lat 19. W finale Tricolores pokonały po dogrywce Anglię 2-0. Mecz prowadziła polska arbiter Monika Mularczyk.

Między 19 a 31 sierpnia na boiskach Walii o medale rywalizowało 8 drużyn juniorek podzielonych na dwie grupy. W grupie A znaleźli się przyszli finaliści - Francja i Anglia. One też zajęły dwa pierwsze, premiowane awansem do półfinału, miejsca. Dzięki lepszemu stosunkowi bramkowemu grupę wygrały Angielki, Francuzki były gorsze o jednego gola. W bezpośrednim pojedynku padł remis 0-0.

W grupie B oprócz reprezentacji Niemiec znalazły się aż trzy zespoły skandynawskie. Jako pierwsze w tabeli finiszowały Niemki, które wygrały dwa mecze i jeden zremisowały, natomiast między pozostałymi drużynami trwała zacięta walka o drugie miejsce. Nieoczekiwanie zwycięsko z tej rywalizacji wyszyła ekipa Finlandii, która w pokonanym polu pozostawiła teoretycznie silniejsze - Norwegię i Szwecję. Młode Finki zwyciężyły tylko w jednym starciu i dwa razy remisowały, wystarczyło im to jednak do promocji do kolejnej rundy.

W grach półfinałowych zmierzyły się drużyny Anglii i Finlandii oraz Francji i Niemiec. Zawodniczki Anglii nie miały problemów z odniesieniem wygranej 4-0 nad Finkami, prowadząc już w I połowie trzega golami. Dużo bardziej zacięty okazał się pojedynek Francji i Niemiec. Przez długi czas utrzymywał się w nim rezultat bezbramkowy, zanim nadeszły dwie zabójcze minuty, które pogrążyły drużynę zachodnich sąsiadów Polski. Między 62 a 64 minutą dwa celne trafienia zaliczyła Kadidiatou Diani, na co Niemki odpowiedziały dopiero w 92 minucie rzutem karnym Pauline Bremer.

Fragmenty meczu Niemcy - Francja 1-2 na filmie:

W wielkim finale, 31 sierpnia w miejscowości Llanelli na stadionie Parc y Scarlets naprzeciwko siebie stanęły ponownie reprezentacje U-19 Francji i Anglii. Wyspiarze po cichu liczyli, że gra w sąsiedniej Walii i doping ich kibiców pomoże im wygrać zawody. Francuzki tymczasem zagrały uważnie w defensywie i groźnie kontratakowały, ostatecznie mecz w regulaminowym czasie zakończył się rezultatem 0-0. W dogrywce zaś gole Toletti (95 min) i Diallo (114) przechyliły szalę zwycięstwa na korzyść ekipy Trójkolorowych. Walijskie finały miały również polski akcent. Była nią sędzia Monika Mularczyk. Arbiter ze Skierniewic prowadziła mecz o złoto, ponadto sędziowała pierwszy grupowy pojedynek przyszłych finalistów oraz mecz Szwecja - Niemcy (0-2). Bardzo dobre oceny oficjeli UEFA sprawiły, iż to jej powierzono gwizdanie meczu o tytuł.

Fragmenty finału ME U-19 Francja - Anglia 2-0 na video:

Pierwszy czempionat do lat 19 rozegrano w sezonie 2001/02. Wygrały go piłkarki Niemiec, które ogółem zwyciężały w mistrzostwach Under -19 aż czterokrotnie - najwięcej ze wszystkich. Francja ma na koncie trzy tytuły - oprócz tegorocznego wygrywała turniej także w 2003 i 2010. Natomiast pokonane w finale Angielki były pierwsze jeden raz - w sezonie 2008/09.

Reprezentacja Polski nie przeszła I rundy eliminacyjnej 2012/13, pechowo przegrywając z Węgrami w ostatniej minucie meczu grupowego 2-3. Węgierki z kolei poległy w II fazie eliminacji, gdzie wysoko uległy Norwegii i Anglii.

Edycja mistrzostw 2013/14 rozpocznie się już we wrześniu. Polki czeka wtedy turniej kwalifikacyjny w Słowenii (21-26 września), gdzie oprócz gospodarzy rywalami biało-czerwonych będą ekipy Włoch i Albanii.