USA

Waszyngton

Dodany przez Futko, 13 Lis2013 17:58, czytany 1158 razy, komentarze 2

Bez porażki obecny rok piłkarski kończy drużyna mistrza olimpijskiego 2012 - USA. Na Florydzie Amerykanki ograły 4-1 drużynę Brazylii.

Na stadionie Citrus Bowl zasiadło w niedzielne przedpołudnie ponad 20 tys. widzów, jednak nie dane im było oglądać najlepszej zawodniczki rywalek - słynnej Marty. Jej klub - Tyresoe FF ze Szwecji - w sobotę rozgrywał mecz w Lidze Mistrzyń i trener nie zgodził się na zwolnienie piłkarki i daleki lot za ocean. Z kolei w drużynie USA zabrakło Christen Press (też z Tyresoe FF) oraz Megan Rapinoe, walczącej w barwach Olympique Lyon z niemiecką Turbine. Brak tych futbolistek nie wpłynął jednak zasadniczo na jakość widowiska, a te było szybkie, zacięte i pełne sytuacji podbramkowych, w których swoją klasę pokazać musiały obie golkiperki.

Tutaj zdecydowanie lepsza okazała się Hope Solo. 31-letnia bramkarka pokazała kilka interwencji na najwyższym poziomie, podkreślając swoją supremację wśród piłkarek grających między słupkami. Jej parady uratowały wynik, nic zatem dziwnego, że to ona otrzymała nagrodę dla najlepszej zawodniczki spotkania.

Aż cztery gole padły w pierwszej połowie gry. W 15 minucie do siatki po raz pierwszy trafiła będąca w doskonałej dyspozycji Sydney Leroux. Minęły dwie minuty i Abby Wambach wykorzystała rzut karny po faulu na niej brazylijskiej defensorki. "Canarinhas" odpowiedziały uderzeniem Rosany w 25 min. - tu trochę chyba "zaspała" Hope Solo, ale niezwykle aktywna tego dnia Leroux po pięknej akcji podwyższyła w 36 min. na 3-1. Po pauzie rezultat na 4-1 poprawiła jeszcze Erika Tymrak, kolejna nowa twarz w kadrze Amerykanek z Północy. Tymrak na codzień jest zawodniczką drużyny FC Bayern Monachium, ma jednak za sobą edukację piłkarską w USA, gdzie ukończyła też studia w zakresie...kryminologii. Warto będzie śledzić jej futbolowe losy.

Podopieczne Toma Sermanniego zakończyły zatem rok 2013 zwycięstwem. Wiosną ekipa USA tradycyjnie weźmie udział w turnieju Algarve Cup w Portugalii jak również rozegra serię meczów kontrolnych u siebie (m.in. z Australią i Chinami). W 2014 mistrza olimpijskiego z Londynu czeka także turniej eliminacyjny do finałów mistrzostw świata 2015 w Kanadzie. Największym rywalem Amerykanek tym razem będzie drużyna narodowa Meksyku, bowiem Kanadyjki jako gospodynie World Cup są zwolnione z gier o promocję.