UEFA

Szwajcaria - Nyon

Weekend pod znakiem eliminacji

Dodany przez Futko, 12 Sie2012 22:59, czytany 1299 razy, komentarze 0

W ośmiu krajach rozpoczęły się w sobotę, 11 sierpnia mecze eliminacyjne w tegorocznej Lidze Mistrzyń. Poniżej krótki raport oraz wyniki poszczególnych gier.

* * * * * *

Grupa 1

FC Zürich Frauen (Szwajcaria), Gintra Universitetas (Liitwa), WFC Pomurje (Słowenia)*, Ataşehir Belediyespor (Turcja)

Gospodarz turnieju (zaznaczony gwiazdką): WFC Pomurje ze Słowenii

Faworyci grupy czyli drużyny Zurichu ze Szwajcarii oraz Atasehir z Turcji wygrały swoje inauguracyjne pojedynki, ale nie bez problemów a zdobycze bramkowe nie były olśniewające. Helwetki pokonały 2-0 gospodynie turnieju Słowenki z Pomurje wcale nie będąc dużo lepsze, jednak lepiej wykorzystały swoje sytuacje podbramkowe. W 13 minucie Barja Deplazes skorzystała z błędu defensywy przeciwniczek a drugi gol padł dopiero w 71 minucie dzięki dawnej reprezentantce Niemiec - Ince Grings, która na piłkarską emeryturę wybrała się z Duisburga do Zurichu. Z kolei Litwinki z Gintry zaskoczyły turecki zespół i po 36 minutach prowadziły już 2-0. Dopiero wtedy drużyna znad Bosforu ochłonęła, złapała rytm i po kontaktowym golu w 44 minucie Gruzinki Tatiany Matewej zdołała wyrównać (w 55 min. ponownie Matewa) a w 75 minucie po trafieniu Merve Aladag zapewnić sobie jednobramkową wygraną 3-2.

W poniedziałek, 13 sierpnia dojdzie do starcia Zurichu z klubem z Turcji, które zadecyduje, która z tych drużyn uzyska przewagę punktową przed decydującymi grami 16 sierpnia

11.08. 2012 FC Zurich Frauen - WFC Pomurje 2-0

11.08. 2012 Gintra Universitetas - Atasehir 2-3

Była reprezentantka Niemiec Inka Grings strzela teraz gole w Zurichu. Foto: Expansia Media

Grupa 2

FC NSA (Bułgaria), BIIK (Kazachstan), ŽFK Spartak (Serbia)*, Pärnu Jalgpalliklubi (Estonia)

Gospodarz turnieju: ZFK Spartak Subotica z Serbii

W sobotę zagrały drużyny kazachskiego Biik z Parnu z Estonii i mistrzynie Bułgarii z Serbkami ze Spartaka Subotica, który niedawno był w Raciborzu i dwa razy przegrał w sparingach z Unią. Mecz ekipy z Kazachstanu z reprezentantem Estonii był dziwnym spotkaniem. Kazachskie piłkarki gniotły rywalki od startu, ale nijk nie potrafiły umieścić piłki w bramce Elis Meetua. W 57 minucie trener Biik desygnował do gry 16-letnią Kirgizkę Alinę Litwinienko. Napastniczka ta została nieoczekiwanie bohaterką dnia - w 83, 86 i w doliczonym czasie gry strzeliła trzy gole, zapewniając swojej drużynie zwycięski start! Gospodarze eliminacji grupy 2 nie mieli natomiast większych kłopotów z ograniem słabych Bulgarek, które zainkasowały sobotniego popołudnia siedem goli. Po dwa z nich zdobyły przed przerwą Mirela Tenkov i Marija Radojcic a w drugiej części po jednej bramce dodały Jelena Cankovic (60) i Marija Ilic (70) oraz defensorka bułgarska. W poniedziałek, 13.08. zagrają NSA Sofia i Parnu oraz Spartak z czempionem Kazachstanu - zespołem Biik.

11.08.2012: Biik - Parnu 3-0

11.08.2012: Spartak - FC NSA Sofia 7-0

Grupa 3

SU 1 ° Dezembro (Portugalia), Olimpia Cluj-Napoca (Rumunia), Glentoran Belfast United (Irlandia Północna), Birkirkara FC (Malta)*

Gospodarz turnieju: Birkirkara FC z Malty

Na sztucznej murawie stadionu na Malcie mistrzynie portugalskiego 1.Dezembro długo próbowały dostosować się do obcych dla nich warunków, a właściwy rytm złapały dopiero pod koniec meczu aplikując cztery gole przybyszom z Irlandii - drużynie Glentoran z Belfastu. Natomiast nic sobie nie robily z faktu gry na nieprawdziwej trawie pilkarki Olimpii z Rumunii i z tego, że ich przeciwnikiem są gsopodarze z Birkirkary. Od 9 minuty zaczęły festiwal bramkowy, pakując do przerwy pięć razy futbolówkę do bramki Maltanek i dodając kolejne trzy gole w końcowych minutach meczu. Przegrana Birkirkary 8-0 to był jednak mały wymiar kary. W poniedziałek reprezentant Malty zmierzy się z Portugalkami i pewnie też zainkasuje worek goli. "Olimpijki" z Rumunii zapowiadają również strzelecki pokaz kosztem Irlandek.

11.08.2012: 1.Dezembro - Glentoran 4-0

11.08.2012: Olimpia - Birkirkara 8-0

Grupa 4

RTP Unia Racibórz (Polska), FC Bobrujczanka (Białoruś),ŠK Slovan Bratislava (Słowacja)*, ZFK Ekonomist (Czarnogóra)

Gospodarz turnieju: Slovan Bratysława - Słowacja

O grach i wynikach "polskiej" grupy pisaliśmy osobno. Przypominamy jedynie: Unia Racibórz pokonała Slovana Bratysława wysoko 5-0 a Białorusinki z Bobrujczanki po początkowych problemach wygrały z debiutującym Ekonomistem z Czarnogóry 5-1. W poniedziałkowych grach zmierzą się Unia z Ekonomistem i potem Slovan z FC Bobrujczanką.

11.08.2012: Unia - Slovan 5-0

11.08.2012: FC Bobrujczanka - Ekonomist 5-1

Trzy gole Chinasy pomogły pokonać słowackiego Slovana. Foto: Expansia Media

Grupa 5

WFC SFK 2000 Sarajevo (BIH)*, ASA Tel-Aviv FC (Izrael), Peamount United (Irlandia), Cardiff Met LAFC (Walia)

Gospodarz turnieju: WFC SFK Sarajewo - Bośnia i Hercegowina

Mistrz Bośni nie dał szans mistrzowi Irlandii - Peamount Utd. WFC SFK Sarajewo zwycięstwo 4-0 zapewniło sobie w pierwszych 45 minutach. Otwarcie bramkowe nastąpiło w 3 minucie za sprawą Andjeli Sesilja, w 30 na 2-0 podwyższyła Aida Hadzic a dwie kolejne bramki były dziełem 26-letniej pomocniczki Ameli Fetahovic. W meczu nr 2 izraelski ASA spacerowo ograł 5-0 mistrza Walii - UWIC z Cardiff a jego napastniczka Lee Sima Falkon zdobyła najszybszego gola sobotnich gier, posyłając piłkę do siatki Walijek już w pierwszej minucie gry.

W poniedziałek zmierzą się Peamount United z Irlandii z ASA z Izraela i Sarajevo z przedstawicielem ligi walijskiej - Cardiff LAFC.

11.08.2012: WFC SFK Sarajewo - Peamount Utd. 4-0

11.08.2012: ASA - UWI Cardiff 5-0

Grupa 6

Apollon LFC (Cypr)*, WFC Charków (Ukraina), KÍ Klaksvík (Wyspy Owcze), Ada Velipoje (Albania)

Gospodarz turnieju: Apollon LFC na Cyprze

Faworyci wygrali tutaj swoje spotkania bez jakichkolwiek kłopotów. Cypryjki zaaplikowały siedem goli przybyszom z Wysp Owczych (trzy bramki reprezentantki Rumunii Laury Rus) a Ukrainki nie miały litości dla mistrza Albanii - Ada Velipoje, który w ub. roku był w grupie z Unią Racibórz, bijąc Skipetarki aż 14-1. Piłkarki z Charkowa chyba umówiły się tego dnia, że będą strzelać bramki parami - każda z siedmiu strzelczyń zaliczyła po dwa trafienia. Honorowy gol Albanek był dziełem Any Baro w doliczonym czasie gry pierwszej połowy.

13 sierpnia, w poniedziałek zmierzą się Klaksvik z Wysp Owczych z ukraińskim WFC Charków oraz gospodynie zmagań w grupie 6 Apollon z Adą Velipoje.

11.08.2012: Apollon - Klaksvik 7-0

11.08.2012: WFC - Ada Velipoje 14-1

Grupa 7

FC PAOK (Grecja), MTK Hungária FC (Węgry), ZNK Nase Taksi-SNT 2010 (Macedonia)*, SKONTO FK (Łotwa)

Gospodarz turnieju: ZNK Nase Taksi z Macedonii

Kapitan greckiego czempiona PAOK - Dimitra Panteliadu strzałem w 47 minucie zapewniła wygraną i trzy oczka swojej drużynie w starciu z "Taksówkami" z Macedonii, ale bohaterką meczu była reprezentacyjna bramkarka Greczynek - Eleni Charalampidu broniąc kilka strzałów drużyny gospodarzy rundy eliminacyjnej. Mistrz Węgier Hungaria Budapeszt sprawił za to lanie łotewskiemu SKONTO pokonując ekipę z Rygi 5-0. Tym ostatnim nie pomogły nawet dwie były zawodniczki polskiej Ekstraligi - obrończyni Anna Proposina z Pogoni Women i ex-pomocniczka AZS Biała Podlaska - Angelina Ignatjewa. Dla Madziarek do siatki trafiły po dwa razy Lila Nagy i Fanni Vago oraz raz Anita Padar.

Poniedziałkowe pary to: PAOK - SKONTO i Hungaria - ZNK Nase Taksi z Macedonii.

11.08.2012: PAOK - ZNK Nase Taksi 1-0

11.08.2012: Hungaria - SKONTO 5-0

Bramkarka PAOK - Eleni Charalampidu była bohaterką meczu z mistrzem Macedonii. Foto: Expansia Media

Grupa 8

Glasgow City LFC (Szkocja), PK-35 Vantaa (Finlandia)*, WFC Osijek (Chorwacja), FC Noroc Nimoreni (Mołdawia)

Gospodarz turnieju: PK-35 Vantaa z Finlandii

Ubiegłoroczny zwycięzca grupy z raciborską Unią - mistrz Finlandii PK-35 tylko do 20 minuty nie miał sposobu na Mołdawianki z FC Noroc. Potem zawodniczka rodem z USA - Catherine Walker trzykrotnie posyłała piłkę do bramki czempionek mołdawskiej ligi, dwa razy celnie trafiła także rezerwowa Ina Taipale i raz - z karnego - Sana Sarinnen. Szkotki z Glasgow City uchodziły za faworyta gry z Chorwatkami z Osijek, ale te drugie wcale nie miały zamiaru tanio sprzedać skóry. W 9 minucie wyszły na prowadzenie dzięki bramce Izabeli Lojana i do 67 minuty zanosiło się na niespodziankę. Wtedy Danica Dalziel wyrównała, ale w 75 Ana Marija Kalamiza znów zaskoczyła golkiperkę Glasgow Claire Johnstone. Ekipa trenera Woleckiego - Blacka zdołała jednak cztery minuty później wyrównać (drugi gol Dalziel) i w 96 minucie po akcji solowej i strzale Emmy Mitchell wygrać 3-2.

Ciekawie zapowiadają się mecze w poniedziałek, 13 sierpnia: PJ - 35 zagra z ambitnym Osijek zaś Glasgow City podejmie mołdawski FC Noroc.

11.08.2012: PK-35 - FC Noroc 6-0

11.08.2012: Glasgow City - Osijek 3-2